OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık Zarı Dikimi geçici ve kalıcı olmak üzere iki çeşittir. En sık kullanılan yöntem kalıcı kızlık zarı dikimidir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kalıcı kızlık zarı dikimi, fleb yöntemi olarak bilinen basit olarak uc uca dikilen birleştirme tekniğidir. Böylelikle kızlık zarının bütünlüğü yeniden sağlananır ve dikim sonrası ilk ilişki de kanama sağlanır. Fleb kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında dikilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi, kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak bir yöntemdir. Bu yöntemde, ilişki gecikirse dikişler açılır ve dikim yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı yani Latince adı ile Hymen, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan evlilik ve düğün tanrısıdır.

Gerdek gecesi bu Tanrı'ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır.

Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekaret büyük önem taşımaktadır.

Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehditinden korunmak için kızlık zarı dikimi ihtiyacı doğurur.

Kızlık Zarı Muayenesi

Bir kişinin bakire olup olmadığı kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Bu muayeneyi jinekologlar yapar. Kızlık zarı muayenesi oldukça basittir ve kısa sürer. Herhangi bir alet kullanılmaz ve muayene ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada her iki bacak açık iken kadın doğum uzmanları tarafından yapılan basit bir muayene tekniğidir.

Küçük dudaklar bir miktar dışarı doğru çekilerek ve bazen de hasta ıkındırılarak vajinayı çevreleyen kızlık zarı halkası ortaya çıkartılır ve zarın sağlam olup olmadığı veya zedelenme olup olmadığı hakkında net bir bilgi elde edilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılır. En sık kullanılan yöntem kalıcı (fleb) yöntemidir.

Fleb yöntemi basit olarak uc uca dikilerek yapılan bir birleştirme tekniğidir. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelmesi beklenir. Kızlık zarı dikiminde, kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılabilir?

Daha önce doğum yapanlar veya kürtaj olan kişilere, flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Ankara 'da kızlık zarı dikimi operasyonu bir çeşit estetik operasyon olduğu için yasaldır ve 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara kendi talepleri doğrultusunda yapılabilir. Kızlık zarı dikimi doğum da yapsa kürtaj da olsa menopozda da olsa tüm bireylere yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi Ankara muayenehanemizde hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanı tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimine kızlık zarının bir ilişki ile veya mastürbasyonla yırtılmasından sonra genellikle evlilik öncesinde kızlık zarının kanaması arzulanan durumlarda başvurulur.

Kızlık zarı esasında çok ciddi bir fonksiyonu olmayan vajinanın 0.5- 1 cm gerisinde bir yapıdır. Ancak toplumsal görenekler nedeniyle ilk ilişki öncesi kanaması arzu edilen bir yapıdır. Çeşitli sebeplerle kızlık zarı evlilik öncesinde yırtılmış olabilir ve bu durum kişinin üzerimde derin psikolojik etkiler bırakabilir.

Kişinin kendine güvenini gelecek yıllardaki cinsel davranışlarını etkileyebilir. Bir kısım hasta özellikle kendini iyi hissetmek için Kızlık zarı dikimi Ankara muayenehanemizde yaptırmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyat 2024

Kızlık zarı dikimi fiyatları klinikten kliniğe, doktortan doktora değişmekle birlikte yapılan operasyonun tekniği (geçici kızlık zarı dikimi / fleb kalıcı kızlık zarı dikimi) ve uygulanan anestezi şekline göre değişmektedir.

Kızlık zarının dikildiği, iyileşme sürecinin tamamlandığı süre bitiminde kişinin eşi tarafından anlaşılmaz. Deneyimli jinekolog haricinde kimse, kişinin bu işlemi geçirdiğini anlayamaz.

Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki gerçekleştikten sonra, gebelikte veya rutin bir jinekolojik muayene esnasında jinekolog tarafından bile bu işlemin yapılmış olduğu genellikle anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

 1. Kalıcı (Flep) Kızlık Zarı Dikimi: Flep yöntemi olarak da adlandırılır. Düğünden en az 2 ay önce kızlık zarı dikimi yapılır, esas teknik budur. Vajinanın mukoza dokusu ile yeni bir kızlık zarı oluşturulurken aynı zamanda vajina daraltılarak hiç ilişkiye girmemiş haline döndürülür. Sonrasında 6 hafta kadar sonrasında hasta mutlaka kontrole çağırılır.
 2. Geçici (Düğün Öncesi) Kızlık Zarı Dikimi: Bu kızlık zarı dikimi tekniğini yeterince zamanı olmayan kişilere önerilir. İlk ilişkiden yaklaşık 5-6 gün önce yırtılmış olan kızlık zarı kenarları çok ince, mikroskobik iplerle yanyana getirilip dikilir ve ilk gece kanaması sağlanır. Bu ipler partner tarafından görülen, hissedilen ipler değildir, kendiliğinden kaybolur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi esnasında genellikle sedasyon denilen oldukça hafif bir anestezi uygulanır, çünkü vajinadan doku çıkartılması bolca lokal anestezi yapılsa bile bir miktar ağrılı bir işlemdir. Hasta işlem esnasında uyur ve hiçbir şey hissetmez, hatırlamaz işlem sonrası yaklaşık 1-2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına döner.

İlk 1 aylık sürede ağır egzersizler ve havuz önerilmez. Dikişler kendiliğinden erir, bazen de kişinin tuvalet veya banyoda eline gelebilir, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Düğün öncesi yöntem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılan ağrısız bir yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle 15-20 dakika sürmektedir.

Sezaryen venormal doğum yapmışlar dahi kızlık zarını diktirebilir. Normal doğum yapmışlarda, kalıcı kızlık zarı dikimi (flep) yöntemine vajina daraltma da işlem esnasında uygulanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal daraltma operasyonu yapılmaz, kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılabilir. Vajina daraltma ile ilgili daha fazla bilgi için vajinoplasti sayfasını incelebilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Basit teknikte (uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem düğün öncesi evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.

Yine geçici işlem sonrasında küvet, havuz, deniz ve kabızlık konusunda dikkatli olmanız önerilir. Gelin hamamı veya spa dikişleri gevşetebileceğinden işlem sonrası yapılmaması gereken şeylerdir. Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaklaşık 8-10 dakika sürmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasında Farklar Nelerdir?

 • Geçici dikim, cinsel ilişkiden 4-5 gün önce, kalıcı kızlık zarı dikimi ise ilişkiden en az 6 hafta önce yapılır.
 • Geçici kızlık zarı dikimi nispeten kolay bir yöntemdir, kalıcı dikimde bir miktar ağrı olabilir.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi 25-30 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi 0-15 dakika sürmektedir.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi daha çok sedasyontipi anestezi yöntemi tercih edilir. Geçici kızlık zarı tamirinde genellikle lokal anestezi tercih edilir.
 • Kalıcı yöntemde hasta ilişki öncesi kontrole çağırılır. Geçici kızlık zarı dikiminde hastanın ilişki öncesi kontrole gelmesine gerek yoktur.
 • Geçici dikim esnasında vajinal daraltma operasyonu yapılmaz ama kalıcı kızlık zarı tamiri esnasında vajina daraltma operasyonu yapılabilir.
 • Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran kullanılan malzemeden kaynaklı fiyat olarak daha ucuzdur.
 • Geçici yöntem, düğün öncesi yapılan acil bir onarım iken kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu ilişkiye girene kadar sürer.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelinmeli. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir.

Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata, bisiklete, motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca lifli gıda tüketip bol sıvı tüketerek kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Doku iyileşmesini hızlandırmak ve genel vücut direncinizi iyileştirmek için beslenmenize de dikkat etmeniz önerilir.

Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı dikimidir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile dikim denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.

Herhangi bir yara izi yada dikiş izi genellikle kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.

Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının dikiminde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi için kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için zarın muayenesi jinekolojik pozisyonda yani jinekolojik masada deneyimli bir hekim tarafından dış dudakların hafifçe aralanması yoluyla gözle yapılan bir muayenedir.

Kızlık zarı dikimi kime yaptırılır?

Kızlık zarı dikimi alanında uzmanlaşmış, deneyimli jinekologlar tarafından yapılması gereken hassas bir işlemdir.

Kızlık zarı dikiminden sonra %100 kanama olur mu ?

Kızlık zarı dikiminden sonra gerekli önerilere uyulduğu taktirde kanama oranı % 100 ‘ e yakındır. Bu öneriler doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminden sonra en erken ilişkiye girme süresi 6-8 haftadır. Düğün öncesi yönteminde ise 1 haftayı aşmamak kaydıyla ilişkiye girilmelidir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi bu konuda deneyimli jinekolog haricinde anlaşılmazhele ki eşlerin bunu anlama ihtimali yoktur. İlişki olduktan ve kanama gerçekleştikten sonra işlemi yapan jinekolog dahi farkı anlayamaz.

Kızlık zarı dikimi ve tamiri aynı şeyler midir?

Evet, kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri ikisi de aynı anlama gelir. Kızlık zarı dikimi, geçici ve kalıcı olmak üzere iki yöntemi vardır.

Kızlık Zarı Şekilleri

Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının şekllleri, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

Anüler Himen (yuvarlak halka): Yuvarlak halka olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında).

Kresentrik Himen (yarımay): Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık zarı şekli "yarımay" dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Septalı Himen (ara bölmeli): Orta kısmında boşluğu bölen, "zara ait ara bir doku parçası" vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (çok delikli, kalburumsu: Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.

İmperfore himen (deliksiz) (patolojik tip): Ortasında delik yoktur ve "vajina girişi tamamen kapalı"dır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler.

Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir. "Hymen Imperforatus" da denir.

Mikroperfore himen (küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar himen (doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.

Sık görülen kızlık zarları:

 1. Halka şeklindeki kızlık zarı: Döl yolu ağzını muntazam bir şekilde daraltan ortasında yuvarlak bir deliği olan zardır. Bu en sık rastlanan çeşididir.
 2. Yarım ay biçimindeki kızlık zarı: Adeta bir yarım ay görünümündedir. Oldukça sık görülür.
 3. Dudak şeklinde kızlık zarı: Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan kızlık zarıdır.

Seyrek görülen kızlık zarları:

 1. Deliksiz kızlık zarı: Vajinanın ağzını tümüyle kaplar.
 2. Kalbur zar: Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde farklı boyutlarda delikler bulunur.
 3. Köprülü kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında iki delik vardır. Bu iki deliğin ortasında bir köprüyü andıran bir mukoza bulunur.

Şekil dışında kızlık zarları deliğin ve serbest kenarın karakteri, zarın kalınlığı ve mukavemetine göre de sınıflandırılabilir.

Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir. Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz.

Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Bilinen herhangi bir fonksiyonu yoktur. Zarın bozulmamış olması kadının cinsel ilişkiye girmediğini gösterir ancak bozulmuş olması mutlaka cinsel ilişkiye girmiştir anlamına gelmez. İlişki dışında bir sürü sebeple ya da yaratılış olarak kızlık zarı tam olmayabilir.

Kızlık zarının bozulması belirtisi nedir?

İlk cinsel ilişkide penisin vajina içerisine girmesi sonrası oluşan kanama zarın bozulduğunun en kesin göstergesidir, zarın kalın olduğu durumlarda yırtılan bölge daha çok damarlı olacağı için kanama daha fazla olur. İnce yapıda kızlık zarında ise açık pembe reklisürüntü şeklindedir.

Kızlık zarının esnekliği

Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olur ve cinsel birleşmeye müsaade etmez. Bunun tedavisi jinekolojik müdahale ile olur. Bazıları ise adeta lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmazlar. Günümüzde ameliyat teknikleri kazara yırtılmış kızlık zarlarının onarılmasına imkan vermektedir. Kızlık zarı bozulmadan da gebeliğe neden olmaktadır.

Kızlık zarı kanaması adet kanaması ile karışır mı?

İlk ilişki adete yakın veya adet bitimi olmuş ise kanama kızlık zarı yırtılmasına mı, adete mi bağlı karıştırmak mümkündür. Vajinal kanama süreklilik gösterirken kızlık zarı kanaması ise kısa sürelidir, tanı jinekolojik muayene ile netleştirilebilir.

Kanama rengi nasıldır?

Kızlık zarı kanamasının rengi genellikle açık pembe, sürüntü şeklidedir, ancak kalın bir kızlık zarı koyu kırmızı renkli ve yoğun şekilde de olabilir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza, denize girilebilir mi?

Eğer kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanam çok değilse evet denize, havuza girilebilir. Kanama yoğun ise (birkaç pet dolduracak kadar) yaklaşık 3-5 gün havuza veya denize girmemek uygun olur, aynı şekilde ilişkiye de ara vermek gerekir.

Vajinal tampon kullanmak kızlık zarıma zarar verir mi?

Yapısı itibari ile vajinal tampon ıslanınca hacmi 2-3 katına çıkacağı için çıkartırken kızlık zarının serbest kenarlarını zedeleyerek zara zarar verebilir.

Üzerinde kıyafet varken kızlık zarım bozulur mu?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken olan sevişmelerde yırtılma ihtimali çok düşüktür, herhangi bir kanama dış genital bölgedeki zedelenmeleri düşündürür. Yine de en net cevabı jinekolog verecektir.

Anal ve oral ilişki ile kızlık zarı bozulur mu?

Hayır, bu yöntemlerde kızlık zarı bozulmaz.

İlk kez ne zaman cinsel ilişkiye girdiğim belli olur mu?

İlk kez cinsel ilişkiye giren kişilerde oluşan kızlık zarı yırtılması 7 güne kadar muayene olunursa anlaşılır, bir haftayı geçen yırtılmalarda üzerinden yıllar geçmiş bile olsa ne zaman ilişki olduğu anlaşılmaz.

Önceden kaç kişiyle ve kaç kez cinsel ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı bir defa yırtıldıktan sonra kaç kişiyle veya kaç defa cinsel ilişkiye girildiği tespit edilemez.

Kızlık zarını kişi kendisi veya sevgilisi muayene edebilir mi?

Uygun koşullar oluşturmak oldukça zor olsa da uygun ışık ve ayna ile küçük dudakları yanlara doğru çekerek, vajinayı gevşetip, ıkınma hareketi yaparsa zar hakkında az çok bilgiye sahip olunabilir, anca yine de tam bir bilgiyi yalızca jinekolog verecektir. Yine uygun şartların sağlanması ile partneri de zarı görebilir.

Bakirelik bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?

Hayır. Bazı durumlarda kızlıkta yırtık meydana gelmesine rağmen hiç kanama olmayabilir. Özellikle yırtık damarsız bir bölgeden geçmişse kişide kanama olmayacaktır.

Vajinal kanama olması kızlık zarının yırtıldığını mı gösterir?

Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?

Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler, karete, tekvando gibi sporlar, kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir zedelenebilir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?

Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Hayır. Vajina içine bir şey sokmaya denenmediği taktirde, dıştan mastürbasyon kızlığa zarar vermez.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Bir kişinin bakire olup olmadığı yapılan kan testi, ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi ile anlaşılabilir mi?

Hayır. Tüm bu yöntemlerle anlaşılmaz. Yalnızca deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir. 18 yaşından küçük kişilerde bekaret raporu için anne ve babanın rızasının alınması şartı bulunmaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?

Evet. Zar yapısı uygun olan yani açıklığı geniş olan kişilerde hymen yapısına zarar vermeden "spekulum incelemesi" hatta kürtaj dahi yapılabilir.

BU SAYFA BİLGİLELENDİRME SAYFASIDIR

Bu sayfada yer alan bilgiler hiçbir tıbbi işleme veya evde uygulamaya dayanak oluşturmaz. Kadın doğum ve jinekolojik konularda bilgilendirme amaçlı kişisel blog niteliğinde, reklam/tanıtım amacı gütmeyen, ticari nitelikte olmayan bir web sitesidir.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326