OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Kızlık zarı acır mı ?

Kızlık zarı yapısı kan damarı ve sinir açısından zengin olmayan bir dokudur. Bütünlüğü bozulması halinde mutlaka büyük acılar duyulacağı hurafeden ibarettir.

Kızlık zarı ne kadar acır ?

Kızlık zarı bozulduğunda duyulacak ağrı hem kızlık zarı yapısına, hem de kişinin ağrı, acıyı algılamasına göre değişiklik gösterir. Hafif bir sızlama, gerilme duygusundan, bir yerin kesilmesi esnasında duyulan acıya kadar değişkenlik gösterir.

Kızlık Zarı Bozulduğunun Belirtileri: Kızlık zarı yapısına göre değişmekle birlikte zarın bozulduğunun en önemli belirtisi ilk ilişki sonrasında gelen kimi kadında az kiminde daha fazla olan kanamadır. Ancak esnek kızlık zarlarında ilk ilişki sonrasında kanama olmaz.

Kızlık zarı acısı nasıldır ?

Öncelikle ilk gece ilişkiye girerken kanamanın ve acının olacağına inanması, ve bunun şiddeti ile ilgili korkulara sahiptirler. Aslında kadın zihnini rahat bırakırsa, sevdiği ve güvendiği bir kişi ile yeterli ön sevişme ve ıslanma ile vajina çevresi esneyecek bir miktar gevşeyecek ve ilk ilişkisini oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirecektir.

Eğer kızlık zarı yapısı kalın ise yada anatomik olarak cribriform yapısında ise o zaman ilişkide beklenen kan miktarı daha fazla olabilir ve acı da bir miktar daha fazla olabilir. İlişkide kanamanın ve acının fazla olmasının bir nedeni de genç kızın çevresinden duyduğu şehir efsaneleri, dehşet hikayeleri nedeniyle kendini rahat bırakmaması ile travmatik bir ilişki yaşanmasıdır.

Kuru bir vajina, yeterli uyarı alamayan bir kadın cinsel ilişkide acı hisseder, kasılır, bacaklarını kapatır ve korkudan eşini uzaklaştırır. Eğer eşi ilişki için zorlarsa acı, kanama, ağrı oluşur. Bu nedenle şunu unutmamak gerekir; yeterince uyarılmış ve ıslanması gerçekleşmiş bir kadın eşi ile ilk ilişkisini yaşarken acı çekmez.

Kızlık zarı bozulunca acı verir mi ?

Kızlık zarının tipine göre bu soruya cevap vermek gerekir, esnek ve esneğe yaklın zarlarda herhangi bir acı olmaz iken, daha kalın yapıda zarlarda sızlama tarzı hafif acı duyulabilir.

Çoğu genç kızda kanamanın çok olmasından ve bunun canını daha çok yakacağından korkar. Ancak bu da gereksiz bir endişedir. Çünkü kızlık zarı damar ve sinir açısından zengin bir doku değildir. Zar yapısı normal (en sık formu halka formudur) bir yapıda ise bir miktar kan gelecek ve neredeyse genç kız hiç acı çekmeyecektir.

Kızlık zarı acısı ne kadar sürer ?

İlk kez ilişkiye girip kızlık zarı bozulan kadınlarda ağrı, acı genellikle 1-2 günü geçmez. Kalın kızlık zarı yapılarında zar takip eden ilişkilerde farklı yerlerinden bozulmaya devam edeceği için ilk 3-4 ilişkide ağrı, acı duygusu normaldir.

Kızlık zarı acısı nasıl geçer ?

Kızlık zarı (hymen) vajinanın hemen girişinde yer alan 1,5-2 mm ebatlarında çoğu zaman ince ve bir mukoza katlantısından oluşmaktadır. Genellikle halka şeklinde ve ortası deliktir.

Kızlık zarı bozulduktan sonra genellikle genital bölgede sızlama, yanma, batma tarzı ağrılar olmaktadır. 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen acılardır. Ancak çok rahatsızlık verirse lokal anestezik kremler ve buz uygulaması çözüm olmaktadır.

Genç kızlarda genel olarak yaygın olan kızlık zarının ilk ilişkide çok acıyacağı korkusu aslında çok gerçekçi bir korku değildir. Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o anı önceden çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmek ile ilgili bazı yanlış ve eksik bilgiler sonucunda, ilk cinsel deneyimlerinde ister istemez endişe içinde olabilmektedirler.

Güncelleme Tarihi: 23.12.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326