OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Kızlık zarı (hymen) vajinanın hemen girişinde yer alan 1,5-2 mm ebatlarında çoğu zaman ince ve bir mukoza katlantısından oluşmaktadır. Genellikle halka şeklinde ve ortası deliktir. Bu delikten adet kanı dışarı akmaktadır. Kızlık zarının yapısı çoğu zaman elastik ve yumuşak olmasına rağmen bazen fibrotik (sert) yapıda olabilir. Farklı görünümleri vardır kızlık zarı yapısının; anüler, septalı, yarım ay, cribriform gibi, ayrıca imperfore hymen yapısında ortadaki açıklık yoktur tanı genç kız ilk adet gördüğünde (adet kanının birikmesi ile oluşan) şiddetli karın ağrısı ile konulur.

Genç kızlarda genel olarak yaygın olan kızlık zarının ilk ilişkide çok acıyacağı Korkusu aslında çok gerçekçi bir korku değildir. Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o anı önceden çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmek ile ilgili bazı yanlış ve eksik bilgiler sonucunda, ilk cinsel deneyimlerinde ister istemez endişe içinde olabilmektedirler.

Kızlık Zarı Ne Kadar Acır?

Öncelikle ilk gece ilişkiye girerken kanamanın ve acının olacağına inanması, ve bunun şiddeti ile ilgili korkulara sahiptirler. Aslında kadın zihnini rahat bırakırsa, sevdiği ve güvendiği bir kişi ile yeterli ön sevişme ve ıslanma ile vajina çevresi esneyecek bir miktar gevşeyecek ve ilk ilişkisini oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirecektir.

Çoğu genç kızda kanamanın çok olmasından ve bunun canını daha çok yakacağından korkar. Ancak bu da gereksiz bir endişedir. Çünkü kızlık zarı damar ve sinir açısından zengin bir doku değildir. Zar yapısı normal (en sık formu halka formudur) bir yapıda ise bir miktar kan gelecek ve neredeyse genç kız hiç acı çekmeyecektir.

Eğer kızlık zarı yapısı kalın ise yada anatomik olarak cribriform yapısında ise o zaman ilişkide beklenen kan miktarı daha fazla olabilir ve acı da bir miktar daha fazla olabilir. İlişkide kanamanın ve acının fazla olmasının bir nedeni de genç kızın çevresinden duyduğu şehir efsaneleri, dehşet hikayeleri nedeniyle kendini rahat bırakmaması ile travmatik bir ilişki yaşanmasıdır.

Kuru bir vajina, yeterli uyarı alamayan bir kadın cinsel ilişkide acı hisseder, kasılır, bacaklarını kapatır ve korkudan eşini uzaklaştırır. Eğer eşi ilişki için zorlarsa acı, kanama, ağrı oluşur. Bu nedenle şunu unutmamak gerekir; yeterince uyarılmış ve ıslanması gerçekleşmiş bir kadın eşi ile ilk ilişkisini yaşarken acı çekmez.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326