OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326
Kürtaj Ankara

Ankara Kürtaj

Kürtaj Ankara genellikle gebelik sonlandırma amacıyla yapılan bir operasyondur. İstenmeyen gebelik, kadının doğum yapmak istememesi, doğum yapmanın sağlık açısından zararlı olması veya yaşayan çocuk sayısı fazla olan durumlarda Ankara'da ki kliniğimize başvuran kişilere kürtaj yapmaktayız.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj (küretaj) mevcut gebeliğin sonlandırılması demektir. Rahimin içerisindeki dokuların teknik olarak dışarı çıkartılmasıdır. Şehir dışından gelen hastalarımıza, geldikleri gün içerisinde kürtaj yapılmakta ve takip eden 1-2 saat içinde normal hayatlarına dönebilmekte, seyahate çıkabilmektedirler.

Kürtaj en sık yaptığımız operasyonlardandır. En fazla istenmeyen gebeliklere uygulanır, ayrıca istenilen bir gebelikte kalp atımı durması, aşırı kanaması olan hastalarda hem kanamayı durdurmak hem de tanı koymak için patolojiye parça göndermek için de bu yöntemden faydalanmaktayız.

Probe Küretaj: Rahim içi dokuların tanı için (biyopsi) alınması yöntemidir. Rahim kalınlaşması tespit edilen, anormal vajinal kanaması lan kadınlara hem tanı hem tedavi amacıyla uygulanır.

Yasal Kürtaj Haftası

Yasal Kürtaj 10. Haftaya kadar yapılabilir. Yaklaşık 10-15 dk sürmektedir ve vakum yöntemi uygulanmaktadır. Hasta genel anestezi almışsa, yaklaşık 30 dk sonra normal hayatına dönebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj olmak için karar veren hasta öncelikle görüşmeye alınır. Geçmişi sorgulanır, varsa diğer hastalıkları, alışkanlıkları (sigara, alkol gibi) öğrenilir. USG'de gebelik haftası saptanır ve yeri (rahim içi mi, dış gebelik mi) tespit edilir. Dış gebeliklere asla kürtaj uygulanmaz tedavisi bambaşkadır.

İstenmeyen gebelik nedeniyle doktorunuza başvurduğunuzda ilk olarak ultrason dahil olmak üzere muayene olacaksınız. Bu muayene sonucunda gebeliğin sorunsuz ve kaç haftalık olduğu anlaşılacaktır. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

5-6 hafta arası operasyonlarda henüz embriyo görülmez ve kalp atımı yoktur bu da kürtaj olan kişinin psikolojisini bir nebze rahatlatmaktadır. Türkiye'de 18 yaşını aşıp reşit olan tüm beker kadınlar kendi isteği ile evli olan kadınlar eşleri ile birlikte karar vererek yasal olarak yaptırabilirler.

Kürtaj yalnızca ve ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca uygulanır. Yapılan gizli kalır. Gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun, asla "söktürücü iğne" gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

"İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz! gibi sözler gerçekten uzak olup iyi ve kuralına uygun olarak kürtaj yapıldıktan sonra tekrar tekrar gebe kalabilirler.

Kürtaj Fiyatları Ankara 2020

Kürtaj Fiyatları Ankara klinikten kliniğe ve doktordan doktora değişmekle birlikte gebelik haftasına göre de şekillenmektedir. 2020 kürtaj fiyatları öğrenmek için, kliniğimizi 0312 284 7326 arayabilirsiniz.

Kürtaj Süreci

Hasta muayene masasına alınır ve uygun steril ortam sağlanır. Hastaya acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılmalıdır. Bu tip genel anestezide, genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların hepsi kullanılmaz ve bunların yan etkileri oldukça azdır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen lokal anestezi yeterlidir.

Gebelik haftası ultrasonla belirlenir ve dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, rahim ağzını sabitlemek için plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve lokal anestezik madde uygun olarak rahim ağzı bölgesine enjekte edilir, veya genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır.

Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olduğundan ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel "buji" adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahmin içi vakumla boşaltılır.

10. haftaya yakın olan gebeliklerde bazen rahim içine metal aletler sokularak rahmin tümüyle boşaltıldığından emin olmak gerekebilir, yalnız bu çok ender bir durumdur.

Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra hastanın 10 dakika istirahatı sağlanır. Kanama kontrolü yapıldıktan sonra kürtaj başarılı olarak bitmiştir. Kürtaj yapmadan önce hastanın kan gurubu mutlaka teyit edilmeli ve kan uyuşmazlığı varsa bunun aşısı yaptırılmalıdır. Tüm bu işler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir.

Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır. Gebelik küçük olduğundan bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Hasta genel anestezi yapılmışsa yaklaşık 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir, hasta kendini iyi hissettiği anda eve gidebilir.

10. Haftayı Aşan Kürtaj

Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar, bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) bu süre 10 haftayı aşabilir. Bu durumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir. Kurul kararıyla gerekirse tıbbi tahliye, kürtaj olunabilir.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi? Evli olmayan bayanlar da kürtaj olabilir.

Kürtaj işleminde hem lokal anestezi, hem sedasyon anestezisi kullanılabilir. Sedasyon anestezisi esnasında hasta ağrı çekmeyeceği ve bu sıkıntılı olayı hatırlamayacağı için daha sık tercih edilen anestezi yöntemidir.

Ne kadar basite alınsa da kürtaj cerrahi bir yöntemdir. Kişinin kendisine yöneltilen uyarılara uyması gerekmektedir. Kürtaj dan sonra 2 hafta cinsel aktivite olmamalı, havuza denize girilmemelidir. 2 hafta sonra mutlaka işlemi yapan doktor tarafından kontrolünüz yapılmalıdır. Kan uyuşmazlığı varsa sonraki gebelikleri korumak amaçlı mutlak uyuşmazlık iğnesi, takip eden 72 saat içerisinde yapılmalıdır.

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu Kürtaj olarak bilinen dünyanın en modern ve sağlıklı kürtaj yöntemi sayesinde çok kısa bir sürede gebeliğinizi güvenli bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Vakumlu kürtaja geçilmeden önce USG ile gebelik durumu ve yerleşim durumu gözlenir. Genel anestezi alınacaksa işleme geçmeden en az 5-6 saat kadar oral alım durdurulmalıdır. Genel anestezi, anestezi uzmanı tarafından yapılmalıdır. İşleme geçmeden önce jinekolojik muayene ile uterus yapısı değerlendirilir.

Vakumlu Kürtaj işleminden sonra gerekli görüldüğü takdirde ağrı kesici, antibiyotik ve kanamayı azaltmak amaçlı ilaçlar önerilir. Genelde işlem sonrası ağrı hissedilmez, hissedilirse ağrı kesici yanıt verecektir. Kürtaj sonrası vajınal kanma beklenir. Bu kanama en fazla 10 gün kadar sürer. Kişi 1 ay yada 40 gün sonra mensturasyon kanaması geçirir.

Kürtaj sonrası ilk ay dahi gebe kalınabilir. Kürtaj olunması daha sonraki gebeliklerde bebekte sakatlık gibi birolumsuzluğa neden olmaz.

Bazen hastalar ilk gebelikte kürtaj olunması durumunda bir daha gebe kalınamayacağını veya bebeğin sakat olacağını düşünürler, bu yanlış bilgidir ve defalarca kürtaj olan bir bayan daha sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir.

Kürtaj Öncesi

Kürtaj öncesi mutlara ultrasonografi ile gebeliğin yeri ve haftası belirlenmelidir. Artık USG her muayenehanede bulunduğu için işlem esnasında USG'den yararlanılır. Kontrol için USG ile mutlaka rahim içi kontrol edilmelidir. Bu sayede rahim içinde parça kalıp kalmadığı veya rahimde bir zedelenme olup olmadığını anlamaktayız.

kürtaj zararlı mı?

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası eğer işlem steril koşullarda ve kuralına uygun olarak yapıldıysa, kürtaj sonrası enfeksiyon – iltihab oluşmadıysa gebe kalmada problem yaşanmayacaktır. Kürtaj dan sonra ilk 2 hafta içerisinde adet kanamasına benzer kanama olabilir. Doktorun verdiği ağı kesici ve antibiyotikleri kullanmak kürtaj sonrası oluşabilecek enfeksiyon ve ağrılar için gereklidir.

Kürtaj İlacı

Türkiye'de piyasada bulunan hiçbir ilaç gebelik sonlandırılmasında kullanılamaz. İlaçla düşük olması tıbben kabul edilemez bir durumdur. İlaçla veya kabul edemeyeceğimiz yöntemlerle düşük yaptırılması özellikle kırsal kesimde yaygındır. Bu tip düşük yapılması aşırı kanama ve iltihap nedeni ile çok tehlikelidir. Sonuçta hangi yöntemle düşük olursa olsun yine kürtaj gerekecektir. Düşükten sonra rahim içinde gebelik kalıntısı veya parça kalma riski olduğu için ultrason kontrolü şarttır.

Yasal Kürtaj

18 yaşını tamamlamamış olanlar ebeveynlerinin yazılı ve imzalı izni ile kürtaj yaptırabilir. Hasta evli ise eşinin rızası ve izni gerekmektedir ancak hasta evli değil ve 18 yaşını tamamlamışsa kendi isteğiyle gebeliği sonlandırabilir. 15 ile 18 yaş aralığındakiler ebeveynlerinin izniyle kürtaj yaptırabilirler ve 15 yaş ve altındakileri ailelerinin izni olsa dahi mutlaka gerekli mercilere bildirmek gerekmektedir bunun aksi durumu yani bildirilmemesi durumunda hekim hakkında suçu yetkililere bildirmeme nedeniyle soruşturma açılabilmektedir.

Eğer hasta kürtaj istemi için geldiğinde ve adli bir olay (tecavüz gibi) olabileceğinden şüpheleniliyorsa kanunen mutlaka güvenlik güçlerine de haber vermek gerekmektedir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj: Eğer kızlık zarı bozulmadan kişi gebe kalmış ise veya kızlık zarı elastikse özel aletler kullanılarak kızlık zarı yırtılmadan da kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj Riskleri

Oluşması muhtemel riskler büyük oranda kürtajı uygulayan kadın doğum uzmanının tecrübesine bağlıdır.

Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda kürtaj esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bayılma geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür. Kürtajdan hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

Gebelik çok erken ise, kürtaj başarısız olabilir ve bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı veya jinekolog erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir. Özellikle gebelik büyükse kürtaj esnasında aşırı kanama meydana gelebilir. Yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.

Çok nadir durumlarda kürtaj esnasında rahim delinebilir. Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde kürtajdan birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500′de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.

Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle kürtajdan 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, yüksek ateş şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.

İçeride "parça kalması" durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.

Geç dönemde görülen en önemli, ancak ender bir sorun kürtaj esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır.

Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla yapılan kürtajlarda ender olarak gözlenir. İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, eğer bebekte sakatlık söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • 2 ila 3 gün süre ile adet kanaması tarzında kanamalarınız olacaktır. (Bu süre gebeliğin haftasına göre biraz artabilir veya azalabilir.).
 • Eğer kürtaj sonrası hemen kanamanız olmazsa bir hafta sonra gibi bir zaman sonra hafif bir ağrı ile yukarıda bahsedilen kanama olacaktır merak etmeyiniz.
 • Bu süre içinde gene adet kanaması dönemindekine benzer karın ve kasık ağrılarınız olabilir, bu ağrılarınızı hafifletmek için her hangi bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.
 • Bundan sonraki adet kanamanız yaklaşık 3 ila 6 hafta sonra olacaktır. Gebelik gibi özel bir durum oluşup sonlandığı için normal zamanında gelmeyebilir.
 • Bu süre içerisinde (yeniden adet kanaması görene kadar).
 • Küvete-havuza-denize girmek yasaktır. (operasyon günü dahil duş alabilirsiniz ,amaç vajene su ve bu gibi mikrop kapmayı sağlayabilecek şeylerin girmesini engellemektir).
 • Deniz veya havuz'a girmeniz gerekirse (yaz mevsimi veya diğer nedenlerden dolayı) en erken küretajdan 10 gün sonra suya gireceğimiz sürece tampon kullanarak girebilirsiniz. Tamponu en fazla 30-40 dakika kullanınız ve sadece suya girerken kullanınız.
 • Cinsel ilişki 1 hafta kesinlikle yasaktır. (Daha sonra prezervatif kullanılarak ilişkiye girilebilinir. Bu sizi mikrop kapmaktan ve hamile kalmaktan koruyacaktır).
 • Müdahaleden sonra sıvı gıdalar ve içecekler hemen içilebilir, bulantı olmazsa daha sonra normal beslenmeye geçilebilir.
 • Müdahaleden 2 hafta sonra kontrol randevusu alıp kontrole gelmeniz gerekmektedir.
 • İstenmeyen bir gebelikle karşılaşmamak için doktorunuzdan size uygun doğum kontrolü yöntemini uygulamasını isteyiniz.
 • Kendi sağlığınız açısından rutin jinekolojik kontrollerinizi yaptırmanız, her 6 ayda bir vaginal smear testinizi (rahim ağzı kanseri için kontrol testi) yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Kızlık Zarı Dikimi

Kürtaj sonrası kızlık zarı dikimi yapılabilir! Burada hastanın kaç defa kürtaj olduğu önemli değildir. Bazı durumlarda doğum yapmış bayanlara da kızlık zarı tamiri yapılabilmektedir. Kürtaj sonrası Kızlık zarı dikimi için lütfen ilgili sayfayı inceleyiniz.

Kızlık zarı tamirinde vajinada genişleme olup olmadığı bizim için önemli bir konudur. Eğer kürtaj nedeniyle veya sık ilişkiden dolayı vajinada genişleme varsa ameliyat esnasında kızlık zarı dikimi yapılırken vajinada daraltma operasyonuda yapılabilir. Vajina daraltma işlemi için genital estetik sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu durumda hem ameliyatın başarısı artar hem de vajina daraltılarak eski haline dönmesi sağlanır.

Kürtaj Sık Sorulanlar

Hamilemiyim?
Özellikle doğurgan çağdaki kadınlarda adet gecikmesi olan her durumda gebelikten şüphelenilmelidir. Gebelik tanısı gebeliğe bağlı bulantı, aşerme, göğüslerde hassasiyet gibi özel yakınmalarla veya daha iyisi gebelik testi yaptırılarak konulabilir. Gebelik testleri idrarda gebeliğe özgü hormonlara bakılarak yapılır. Günümüzde bu tip testler oldukça hassastır çoğu zaman adet gecikmesinin ilk günlerinde sonuç verirler.

Gebelik testi sonucunun negatif olması gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Bazen testin güvenilirliğini artırmak için kanda gebelik testi yapmalıyız. Test sonucu "pozitif" ise korkulan başa gelmiştir ve gebelik var demektir. Bu durumda eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği konusunda kesin bir karara varmalısınız. Gebeliğin devamına karar verirseniz gebelik takibi için doktorunuza başvurmalısınız. İstenmeyen gebelik olmaması için doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız.

Kürtaj ne kadar sürer?
Kürtaj ortalama 5-10 dakika sürmektedir.

Kürtaj ne tip anestezi ile yapılır?
Kürtaj genel anestezi ile uyutarak veya lokal anestezi ile uyuşturarak yapılabilir.

Kürtaj esnasında ağrı duyulur mu?
Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılmaktadır. Genel anestezi ile yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz ancak lokal anestezi ile yapılırsa hasta az da olsa ağrı duyabilir.

18 yaşından büyük birisi kürtaj olmak için izin almalı mıdır?
18 yaşından büyük birisi eğer evli değilse izin almasına gerek yoktur.

Kürtaj sonrası kanama olur mu?
Kürtaj sonrası yaklaşık 2 haftaya kadar adet kanaması gibi kanama meydana gelebilir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?
Kürtaj olunduğu anlaşılamaz.

Kürtaj sonrası ağrım olur mu?
Kürtaj sonrası adet sancısına benzer şekilde ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmam gerekir mi?
Kürtaj sonrası ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmaktadır.

Kürtaj sonrası hastanede kalmam gerekir mi?
Kürtaj sonrası hastanın hastanede kalmasına veya dinlenmesine gerek yoktur, kürtaj sonrası hasta evine gidebilir.

Kürtaj sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim?
Kürtajdan hemen sonra hasta günlük hayatına geri dönebilir. Kanama ortalama iki hafta kadar devam edebilmektedir.

Kürtaj sonrası ne zaman duş alabilirim?
Kürtaj sonrası aynı gün duş alabilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman denize girebilirim?
Kürtaj sonrası yaklaşık 10 gün enfeksiyon riskinden dolayı hastaların denize veya havuza girmemelerini önermekteyiz.

Kürtaj sonrası ne zaman ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?
En az 2 hafta veya kanama tamamen kesilene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmak için ne kadar beklemeliyim?
Sorunsuz yaşanan kürtaj sonrası ciddi bir bekleme süresine ihtiyaç yoktur.

Kürtaj sonrası rahimde ve tüplerde yapışıklık olur mu?
Eğer kürtaj steril ortamlarda ve kuralına uygun olarak deneyimli bir hekim tarafından yapılırsa enfeksiyon, yapışıklık gibi problemlerle karşılaşmazsınız.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı olanlarda aşı yapmak gerekli midir?
Kürtaj sonrası eğer çiftler arasında kan uyuşmazlığı varsa uyuşmazlık iğnesi ilk 72 saat içerinde yapılmalıdır.

Kürtaj sırasında rahimde delinme olur mu?
Bazı durumlarda nadir de olsa bu tarz problemler ortaya çıkabilmektedir. Delinme eğer ufak ve kanlanması az olan bir bölgeden olursa sadece takip etmek yeterli olmaktadır. Nadiren delinme olan alan büyükse ameliyat gerekebilir.

Kürtajdan sonra spiral takılabilir mi?
Genellikle kürtaj sonrası ilk adeti beklemek daha uygundur spiral takılması için.

Kürtaj için Ankara'ya geleceğim, ne kadar sürer?
Gebeliğin haftasına göre değişmekle birlikte kürtaj yaklaşık 5- 10 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?
Kürtajdan hemen sonra kasıklarda adet ağrısına benzer bir ağrı olur. Ancak ilerleyen saatlerde azalarak geçer. Yinede 3-4 gün hastalarımızın ağrı kesici almasını önermekteyiz.

Kürtaj sonrası nasıl korunmalı?
Kürtaj sonrası uzun süreli güvenilir bir korunma için ( doğum kontrol hapları , sprial ) adet görmeyi beklemek gerekir. O zamana kadar prezarvatif ile korunmalıdır.

Düşükten sonra kürtaja gerek var mı?
Düşük yapmakta olan kadın doktora gittiğinde eğer rahmin içine USG ile bakıldığında parça varsa vakum yöntemi ile kürtaj olması gerekebilir.

Kaç defa kürtaj olunabilir?
Elbette sonsuz sayıda olunmamalıdır. Ancak herhangi bir sayı söylenemez. Kürtajın riski kürtaj olunan şartlara ve gebeliğin haftasına bağlıdır. Sayı arttıkça riskler artmaktadır.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olur mu?
Adet düzeni kürtajdan sonra bozulur ama sonra adet görme ile yeni düzen oturmaya başlar.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ
Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kürtaj Ankara Yaptıranlar

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No: 8 / 26 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326