OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

İlk Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

İlk Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Halk arasında yaygın bir inanış olan ilk kürtaj sonrası hamile kalamama doğru değildir. Tekrarlayan steriliteye uyulmayan, vakum değil de küret yöntemi kullanılan küretaj işlemlerinde tekrar gebe kalınması ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Kürtaj Sonrası Gebelik

Hastalarımızın bize sıklıkla sorduğu sorulardan biri de, kürtaj olduğum için ilerde bebeğimize bir şey olur mu? Ne kadar süre hamile kalmamalıyımdır. İstemli veya zorunlu kürtaj sonrasında mutlaka şu kadar süre sonra hamile kalabilirsiniz veya sakın şu kadar süre hamile kalmayın gibi net bir ifade kullanmak pek doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü burada hem kadının mevcut sağlık durumu hem de kürtaj fahtası önem arz etmektedir. 8 haftanın üzerindeki gebeliklerin kürtajı sonrası süreyi ortalama 1-2 ay diye öteleyebiliriz. Burada elbette anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığını da gözetmek durumundayız. Kürtaj sonrası rahmin toparlanması ve dokuların iyileşmesi için en az 1 adet döngüsü beklemek uygun olur.

Kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak için öncelikle rahim içi dokuların tamamen iyileşmiş olması ve kanamanın durmuş olması beklenmelidir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 2,5-3 hafta civarıdır. Kürtaj Ankara işleminden sonra 14 ila 21 gün civarı yumurtalıklar yeni bir yumurta oluşturacak ve rahim içi de toparladı ise korunmasız bir birliktelikte yeniden bir gebelik oluşumu söz konusu olacaktır. Ancak bu kadar erken bir süre sonra yeniden bir gebeliği pek önermeyiz. Kadın hormonal fiziksel ve psikolojik açıdan henüz kendine gelmemişken yeni bir gebelik kadının üzerinde bir yük oluşturacağı gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.

Kürtaj fiziksel açıdan çok zor bir prosedür değil ancak psikolojik açıdan çiftler üzerinde ciddi bir yıpratıcı süreç olabilmektedir. Dünyaya gelmek isteyen bir bebeği istememe ve sonlandırmanın verdiği psikolojik ağırlık acaba sonradan kısır kalır mıyım? Hiç çocuğum olmaz mı korkusu yaşamın anlamını dahi bir süre askıya alabilir. O yüzden planlanan gebeliğe kadar çiftlere anlamlı ve etkili bir doğum kontrol metodu ile korunmalarını öneriyoruz.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No: 8 / 26 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326