OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Vajina Daraltma Ankara

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma ameliyatları genişlemiş olan vajinanın daraltılarak kadın eve erkekte ilişki sırasındaki duyarlılık hissini artırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemesi için yapıan bir operasyondur.

Vajina daraltma istediği ile gelen kadınların çoğunda vajinadan ellerine gelen kitle şikayeti, istemsiz idrar yada gaz kaçırma, cinsel ilişkide genişlik hissi cinsel ilişkide orgazm bozukluğu, doğum dikişlerinin kötü iyileşmesi ve ağrı yapması gibi şikayetlerle bize de gelmektedir.

Ankara ilinde vajinoplasti operasyonu ile vajinadaki anatomik bozukluklar ve genişlikler düzeltilebilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası gerek cinsel hayatta doğum artışı, gerekse kişinin kendine olan güveninde artış gözlemlenir.

Vajina daralması sonrası erkek ve kadında duyarlılık artışı ve his kaybı sorununda düzelme vardır ayrıca idrar kaçırma, gaz ve dışkı kaçırma sorunları varsa bunlarda halledilebilir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ankara

Ankara’daki kliniğimizde uygulanan cerrahi yolla vajina daraltma yöntemi sedasyon anestezi eşliği altında uygulanmaktadır. Hastanın eşlik eden başka bir sıkıntısı varsa yani küçük dudaklarda asimetriler, sarkmalar varsa labioplasti, klitoral bölgede problemler varsa klitoral hud rezeksiyonu ve perineoplasti gibi kötü iyileşmiş epizyotomi skarlarınında çıkartılması gerçekleştirilmektedir.

Vajinoplasti Nedir?

Cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina, vajinaya yapılan estetik adına da vajinoplasti adı verilir. Halk arasında ise vajina hazne olarak isimlendirilmektedir. Vajinanın ortalama uzunluğu yaklaşık 8-9 cm kadardır.

Vajinoplasti operasyonları çoğunlukla jinekologlar tarafından yapılmakta ve jinekolojik ameliyatlar arasında kolporafi posterior arka onarım ameliyatı olarak bilinmektedir. Vajinoplasti ve vajina daraltma ameliyatlarında vajina içine yapılan kesilerle üçgen şeklinde doku çıkarılır daha sonra enine dilişlerle daralma sağlanmaktadır. Vajinanın arka duvarı girişten itibaren boylu boyunca daraltılmaktadır.

Vajinoplasti yani cerrahi yolla vajina daraltma yöntemi sedasyon tipi anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

Cerrahi sırasında vajinanın arka duvarından gerekli vakalarda ön duvarından da üçgen şeklinde dokular çıkararak vajina mukozası daraltılır. Aynı zamanda vajinayı çevreleyen girişteki büyük levator ani kasına da derin dikişler uygulanarak sıkılaşma ve darlık uzun süre olması sağlanır. Hastada ayrıca idrar yada gaz yada dışkı kaçırma sorunları varsa bu sorunlara da aynı cerrahi sırasında müdehale edilmektedir.

Vajinoplasti esnasında daha önceki doğumlardan kalan epizyotomi skarlarında çıkarılıp perineoplasti dediğimiz operasyonda gerçekleştirilmektedir. Vajinoplasti sırasında vajinanın ne kadar daraltılacağı hekimin tecrübesiyle belirlediği bir konudur.

Burada önemli olan nokta optimum bir vajinal genişliği sağlamasıdır. Vajina esnek bir yapıda organ olduğu için yıllar içerisinde küçük bir miktardaki esneme olacağıda göz önünde bulundurulmaktadır. Yani vajinanın ne kadar daraltılacağını mevcut vajinanın genişliği belirler. Bu nedenle hiç doğum yapmamış kadın ile 4-5 doğum yapmış bir kadındaki vajina daralması farklı olacaktır.

Kadınlarda cinsel hazzın en yoğun olduğu alan vajinanın giriş kısmıdır. Bu kısımda G noktası ve klitoris gibi cinsel uyarıcı bölgelerde yer almaktadır. Penis içeri girerken bu yapılar ile mekanik olarak temas etmekte hazzı ve orgazmı olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle vajina daraltma operasyonları hem erkek hem kadın açısından pek çok faydalar sağlamaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı tıp litaratüründe vajinoplasti olarak isimlendirilmektedir. Vajinoplasti cerrahi yolla vajina daraltma ameliyatları labioplasti yani küçük dudakların estetik olarak düzeltilmesi ameliyatları kadar tercih edilen önemli ameliyatlar arasındadır.

Vajina daraltıcı ameliyatlar yeniden onarım ameliyatlarıdır ve çoğunlukla jinekolojik hekimler tarafından yapılmaktadır. Vajinoplasti genital estetik cerrahi operasyonları içerisinde sıklıkla başvurulan cerrahi bir girişimdir. Diğer bir adıda vajina daraltma operasyonudur.

Esasen vajinayı daraltmaya yönelik bir müdahaledir. Vajina daraltma hem kadında hem erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini artırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkiler.

Vajina tekrarlayan ve travmatik normal doğumlar, cinsel ilişki, ilerleyen yaş, kürtaj ve benzeri müdahaleler ile genişleyebilir.

En sık genişleme sebebi yapılan normal doğumlardır. Özellikle zor olan normal doğumlar vajina içindeki kas ve bağ dokusunda yırtıklara yol açarak vajinada kalıcı şekilde genişlemelere yol açabilirler.

Bazı doğum yapmamış kadınlarda da vajina bağ dokusu elastikiyeti genetik olarak fazladır. Bu kişiler normal şekilde doğum yapmamış olsalar bile cinsel ilişki esnasında vajinalarında genişleme gevşeme hissedebilirler.

Genişleyen vajinanın yeniden eski skarlarını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara vajina daraltma ameliyatı veya vajinoplasti operasyonu adı verilmektedir.

Vajina yumuşak kas dokusuna sahip esnek bir kanaldır. Vajinanın bu özel yapısı ilişki sırasında kayganlık ve hissetme potansiyeli sağlamaktadır. Vajina dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan ve aynı zamanda bebeğin doğum kanalından çıkmasına yarayan bir yoldur.

Vajinanın yapısının bozulduğu diğer durumlar kronik kabızlık, aşırı kilo alma ve verme sonucu bağ dokusundaki gevşeklikler, sigara içilmesi, hormonal bozukluklar, doğuştan yapısal bozukluklar ve doğuştan vajina kas dokusu zayıflıklarıdır.

Vajina daraltma ameliyatları estetik bir ameliyat olmakla birlikte aynı zamanda da düzeltici yani rekonstiriftik bir ameliyattır. Bu işlem hastanın estetik kaygılarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda fonksiyon bozukluğunu da tedavi etmektedir.

Vajinoplasti dediğimiz vajen daraltma operasyonu cinsel fonksiyon bozukluğunu giderip cinsel ilişki sırasında uyumu artırmaktadır aynı zamanda kabızlık ve idrar kaçırma problemlerini de çözüm getirmektedir.

Vajinanın zaman içinde genişlemesi ilişki sırasında tam olarak kavrayamaması ve bunun sonucunda cinsel tatmini tam olarak sağlayamamasına neden olmaktadır. Pek çok çift normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığını ifade etmektedirler.

Yapılan normal doğum veya doğumlar vajina içinde genişlemelere neden olmakta ve bu durum hem erkek hem kadın partner de cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca vajina genişlemeye bağlı olarak cinsel birleşme anında ortaya çıkan sesler çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmakta. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında haz azalmaktadır.

Tüm bu sebeplerle birlikte cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift zamanla seksin daha az olduğu yada olmadığı evliliğe yada birlikteliğe doğru gitmektedir.

Vajina Daraltma Ankara

Vajina daraltma daraltma operasyonu jinekolojik ameliyatlar arasında kolporafi posterior arka onarım ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu tür ameliyatların vajinal estetik operasyonlardan öte işlevsel yönden kişiler pek çok faydaları bulunmaktadır.

Vajina estetiği tabirinden çok vajina yeniden onarım tabiri daha doğru olacaktır. Vajina daraltma ameliyatlarının bu bölgenin anatomisine hakim deneyim sahibi jinekolojik hekimler tarafından yapılması gereklidir.

Aksi takdirde kişilerin hayatlarında çok büyük problemlerin ortaya çıkması olasılığı vardır. Ayrıca ameliyatı yapan jinekolog hekimin estetik cerrahi prensibler konusunda da bilgili olması önemli bir konudur.

Vajina Daraltma Fiyatı 2024

Vajina Daraltma Fiyatı 2024 yılında kullanılan yöntem, malzemelerle anesteziye bağlı olarak farklı kliniklerde farklılıklar göstermektedir. Detaylı klinik bilgisi ve fiyat bilgisi için 0312 284 73 25 – 26 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Vajina genişlemesi neden olur?

Pek çok kadının cinsel hayatının ilk başladığı zamana göre yıllar içerisinde vajinasında genişleme bolluk hissi ve penisi tam kavrayamama gibi şikayetlerin olduğunu bizlere ifade etmektedirler. Vajina ilerleyen yaş, cinsel ilişki, normal doğum, kürtaj, sık kilo alıp verme gibi nedenlerle genişleyebilir.

En sık genişleme nedeni normal doğumlardır. Uzun süren zor ve kontrolsüz travmatik normal doğumlar vajina içi kas ve bağ dokusunda yırtıklara yol açarak vajinada kalıcı şekilde genişlemelere neden olur. Ayrıca normal doğum olarak takip edilen ancak doğumun uygun olmayacağı anlaşılır.

Eylem esnasında sezaryana alınan vakalarda vajina genişlemesi görülebilir. Bazı kadınlarda yapısal olarak kas ve bağ dokusu yapısal ve genetik olarak elastikiyet kaybına neden olarak vajinada genişliğe neden olabilir.

Vajina genişlemesi hangi sorunlara neden olur?

Zaman içerisinde veya herhangi bir nedenle vajinanı kalıcı içinde genişlemesi cinsel ilişki esnasında penisi tam kavrayamamasına neden olarak iki taraf içinde cinsel ilişki kalitesine neden olabilir. Özellikle ilişki esnasında çıkan rahatsızlık verici sesler ilişkide konsantrasyonu bozabilir. Belki bir sağlık sorunu olmayabilir, ancak hem kadının öz güvenini bozan hem de partnerler arasındaki ilişkinin kalitesini düşürmektedir.

Vajinoplastide ölçüt nedir? Vajina ne kadar daraltılmalıdır?

Esasında bu soruya cevap ne kadar genişlik var ise o kadar daraltılmalıdır olmalıdır. Çünkü hiç doğum yapmamış kadın ile 3 veya fazla doğum yapmış kadının vajinası aynı ölçüde genişlemez ve daraltma aynı düzeyde yapılmaz.

Vajina daraltma operasyonlarında daraltma hem içeriden hem dışarıdan yapılır ayrıca levator ani denilen perina bölgesinde büyük yer kaplayan kas grubunun vajinaya giriş sağlayan kısımda kuvvetli dikişlerle sağlamlaştırılıp girişin daraltılması ilerleyen zamanlarda ilişki kalitesinin uzun süreli artmasını sağlar.

Giriş kısım da daraltılan vakalar ilk 1-2 ay daraltıdan sıkıntı çekseler de zaman içerinde memnuniyet son derece yüksek olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarında vajinanın uzunluğuna müdehale edilmez dar ve uzun bir kanal oluşturulur. Ayrıca varsa eğer doğum travmaları, kötü iyileşmiş epüzyotomi izleri de vajina darltma ameliyatına eklenerek son derece estetik işlevsel sonuç elde edilir.

Vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir?

Hekimin tecrübesi ve hastanın mevcut genişliğinde göz önüne alındığında nu süre 30-45 dk arasında değişmektedir.

Operasyon lokalden ziyade sedasyon tipi anestezi ile yapılan bir ameliyattır ve ameliyat sonrası hastanın 4-6 saat dinlenmesi gerekmektedir. Günübirlik bir operasyon olduğu için şehir dışından gelen hastalarımız aynı gün ameliyat olup akşamına eve dönebilmektedirler.

Vajinoplasti öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Bu operasyon için en iyi dönem adet bitimi sonrası dönemdir. Hastada mevcut bir vajinal enfeksiyon varlığı iyileşmeyi olumsuz etkileyeci için emaliyat öncesi enfeksiyon tedavisi ameliyatın başarı şansını arttırır. Hastanın mevcut bir hastalığı varsa, kullandığı ilaçlar varsa mutlaka hekim tarafında değerlendirilmeli, optimum şartlarda operasyonlar planlanmalıdır. Son olarak ameliyat olacak hasta operasyondan 4-6 saat önce yeme içmeyi bırakmalıdır.

Vajinoplasti ameliyatı biz jinekologların arka onarım kolporafi posterior dediğimiz bir teknikle yapılır, genişlemiş bir vajina arka dokusu tabanı aşağıda olan üçgen şeklinde doku çıkartılıp vajinanın daraltılması esasına dayanır.

Genişliği ileri boyutlarda olan kadınlarda mesane alt, vajina üst duvarındanda üçgen şeklinde doku çıkarılması (sistosel onarım) tekniği operasyonu eklenebilir. Ayrıca kötü iyileşmiş epüfyotomi skarların (doğum izleri, yırtıkları) da çıkartılıp perinoplasti dediğimiz perine onarımıda operasyona eklenebilir.

Vakaların çoğunda vajinanın girişini sarmalayan levator ani adı verilen kas dokusuna da yaklaştırma ve kaldırma dikişleri konularak girişin darlığı ve penisi kavrama gücü arttırılır.

Peki vajinoplasti sonrası nelere dikkat edelim ?

Vajinoplasti ameliyatı konusunda deneyimli hekim tarafından uygulandığından ve hekimin önerilerine uyulduğu takdirde son derece başarılı ve riskleri oldukça az operasyonlardır.

Ameliyat sonrası hekimin verdiği ilaçları eksiksiz ve düzgün kullanmak gereklidir (antibiyotik, ağrı kesiciler, kremler gibi ) ameliyat sonrası ilk 2 hafta az miktarda kanama görülebilir ve makat kısımda ağrılar olabilir kişisel hijyene oldukça dikkat etmek gereklidir.

Ameliyat sonrası 1 ay ağda, lazer uygulamaları önermiyoruz. Dikişler kendiliğinden eriyen, alınması gerekmeyen dikişlerdir. Uygun bakımı ve pansuman şekli hekim tarafından size söylenecektir.

4-6 Haftalık iyileşme sürecinde havuz, deniz, hamam, sauna önermiyoruz. Ayrıca küveti doldurup içine girmenizide önermiyoruz ve duşa ayakta yapılmalıdır. Ameliyat sonrası 1 ay ağır sporlardan uzak durulmalı mümkün olduğunca kabız olunmamalıdır.

Vajinoplasti sonrası cinsel ilişki

Vajinoplasti ameliyatı sonrası ilk cinsel ilişki için en az 4-6 hafta iyileşme süresini beklemek gerekir. Bu süre zarfında ameliyatı yapan doktor sizi en az 1-2 kez görmeli ve dokuların tam olarak iyileştiğinden emin olunmalıdır.

Ameliyat sonrası ilk cinsel ilişkide bazı sıkıntılar yaşanması oldukça sık görülen durumdur.

Yıllar boyunca oldukça genişlemiş vajina yeni forma 2-3 aylık süre zarfında alışacak ve o zamana dek olan ilişkilerde acıma yanma batma bazen hissizlik gibi sıkıntılar yaşanabilecektir. Bu şikayetler ameliyat olan hastaların hemen hemen tümünde birkaç aylık süre içerisinde tamamen geçmekte ve tam bir iyileşme olmaktadır.

Vajina daraltıcı ameliyatların riskleri

Vajinoplasti ameliyatları riski son derece az olan ameliyatlardır. Ameliyatı yapan hekimin bilgisi ve tecrübesi boyutunda riski değerlendirmek mümkündür. Bu operasyonlarda uğraşılan perine bölgesi anatomik olarak önemli bir bölgedir.

Vajina üst duvardan mesane (idrar kesesi) alt duvardan rektum (makat) ile yakın komşuluktadır. Operasyonu yaparken her iki bölgede hakim olmak zarar vermemek gerekir. Ayrıca ameliyat sahasının sterilizasyonu, kullanılan aletlerin, örtülerin, dikişlerin sterilizasyonu enfeksiyon açısından son derece önemlidir. Ameliyat esnasında kanama kontrolü ve genel cerrahi prensipler ameliyat sonuçlarını doğrudan etkiler.

Vajinoplastinin orgazma etkisi

Birlikteliklerde ruhsal ve zihinsel uyumla birlikte cinsel uyumda ilişkinin kalitesini belirleyen oldukça önemli bir parametredir. Çiftlerin çoğu ne kadar söylemeye çekinseler de birliktelik zamanları uzadıkça, araya doğumlar veya diğer sebepler girdikçe vajinanın genişlemesine bağlı cinsel hazda karşılıklı azalma olduğu ifade edilmektedir.

Vajinoplasti sonrası vajina daralacağı için özellikle ilk etapta erkeğin alacağı haz oldukça artmaktadır. Kadınlarda ise ilk birkaç ay sonrası vajina girişinin ve tüm vajinanın daralması ile penisin mekanik teması ile vajen üst duvarının girişe yakın kısmındaki G noktası olarak tabir edilen bölgenin uyarılması ile vajinal orgazm kalitesinde ciddi bir artış sağlanmaktadır. Ayrıca darklık ve sıklığa bağlı olarak klitorisin cinsel ilişki esnasında baskıya bağlı yarısıda artacak ve cinsel ilişkinin kalitesi her iki taraf için artacaktır.

Bunlarla birlikte genişlemiş vajinadan ilişki esnasında çıkan hoşnutsuzluk yaratan sesler olmayacak ilişkiye konsantrasyon artacak cinsel öz güveni cinsel hayatına ilk başladığı dönemlere yakın olacaktır.

Vajina daraltma sonrası vajina yeniden genişler mi?

Vajinoplasti cerrahi bir tekniktir ve daraltılan vajinadan fazla doku çıkartılmaktadır. Lazerle veya ultrason dalgalarıyla vajina daratma tekniklerine göreuzun vadede vajinanızın eski haline dönme riski en düşük olan tekniktir.Ne kadar daraltılacağı vajinanın ne kadar geniş olduğuna bağlıdır.

Ameliyat sonrası genişlemenin tekrar olması olasıdır ancak bu ihtimal çok yüksek değildir. Ayrıca operasyon sonrası genişleme hastanın yaşına, kullandığı ilaçlara, varsa mevcut hastalıklarına, hızlı kilo alıp vermesine, doğum yapıp yapmamasına ve hormonal durumuna göre değişiklik gösterir.

Vajinoplasti sonrası vajinanın tamamen eski haline dönmesi son derece nadirdir. Bir aylık sürede %20 civarındaki hastalar yeniden genişlik olduğunu ifade etmektedirler.Bu nedenle ameliyat sonrası tüm hastalara vajina güçlendirici egzersizler (Kegel Egzersizleri) öğretilmeli ve rutin olarak yapmaları önerilmelidir.

Vajinoplasti Sonrası Normal Doğun Yapılır Mı ?

Vajina daraltma ameliyatı tercihen aile planlamasını tamamlamış yada önceki doğum veya doğumları sezaryen ameliyatı olduğu için sonraki doğumların da sezaryen olacağı hastalara uygulanır. Ancak vajinoplasi sonrası kesinlikle normal doğum yapılamaz ifadesini söyleyemeyiz.

Sadece eğer bir kez daha vajinal doğum planlanıyor ise bu operasyon doğum sonrasına bırakmak uygun olur diyebiliriz. Yine de kontrollü ıkınmalarla ve perine bölgesine daha çok dikkat edilerek yaptırılan normal doğumlarda daha önce onarılmış vajina dokusu çok daha az hasar görecektir.

Vajina Güçlendirici Egzersizler

Bu egzersizlere Kegel egzersizleri adını veriyoruz. Vajinayı çevreleyen kas dokusu çizgili kas olduğu içinistemli olarak kasıp bırakmak mümkündür. Aslında vajina genişliği olsun olmasın tüm kadınlara önerdiğimiz egzersizdir kegel egzersizleri.

Günde 100-150 kez yapılan sıkma bırakma egzersizleri vajinanın bir miktar sıkılaşmasını uzun vadede sağlar. Vajinoplasti operasyonu sonrası tüm hastalara bu egzersizler öğretilmeli ve düzenli yasılması önerilmelidir. Ayrıca bir idrar süresi boyunca 3-4 kez idrar tutma bırakma egzersizi de bir nevi Kegel egzersizidirve hem vajina sıkılığını destekler hem de kadınlarda sıkca görülen idrar kaçırma sorununu bir miktar azaltır.

Vajina Daraltma Kegel Egzersizleri

Çok zor değil aslında, bir iki teknik var,ilki vajina ve makatı kısa süreli sıkıp bırakmak ve bu her seferinde 20-30 tekrar olmak üzere günde 4-5 kere yapmak. İkincisi idrar yaparken idrarı kısa sürelerle durdurmaya çalışarak (4-5 saniye) ve bir idrar periyotunda 2-3 kere yapmak.

Üçüncüsü cinsel ilişki esnasında penisi sıkıp bırakmak ve bunu partnerinin de hissetmesi, dördüncüsü nefes tutarak squat egzersizi yapmak, (günde 2-3 kez 8-10 ‘ar defa) ve sonuncusu da kegel için üretilmiş vajinal topları taşıma egzersizini uygulamak.

Vajinoplasti Sonrası İz Kalır Mı? Ameliyat Olduğu Anlaşılır Mı?

Vajinoplasti operasyonu estetik bir operasyondur. Vajinanın içi kadar dışında da dikişler olmaktadır. Tam bir sıkılığı sağlamak için sadece içinin daraltılması yeterli olmaz, girişte bir miktar daraltılmalı ve varsa doğum yırtıkları, kötü iyileşmiş epizyotomi skorları ve dikiş izleri çıkartılmalıdır.

Yapılan operasyonda kullanılan dikişler oldukça ince ve iz bırakmayan dikişler olduğu için ameliyattan 6-8 hafta sonra deneyimli hekimler tarafından dahi bu operasyonun yapıldığı son derece zor anlaşılır.

Normal doğum sonrası en erken ne zaman vajinoplasti yapılabilir ?

Gebelik vücudun tüm dokularını etkilediği gibi en fazla etkilenmeyi vajinada uterus bölgesi oluşturur. Normal doğum olmamış olsa dahi hormonal etkiler ve dokularda elastikiyet değişiklikleri nedeni ile tüm gebelik ve lohusalık döneminde vajinada önemli değişiklikler olur.

Özellikle normal doğum sonrası vajina, bebeğin rahat çıkabilmesi ve doğum esnasında mesane ve rektumun kontrolsüz yırtıklarla yaralanmaması için açılan ve anatomik plana uygun dikilen epizyotomi ister istemez doku bütünlüğünü bozar ve kalıcı genişlemelere neden olabilir.

Normal doğum sonrası vajinoplasti operasyonu yapmak için aslında istenen dönem kadının emzirmeyi son derece azalttığı veya bitirdiği dönemdir. Dokuların normale dönmesi, hormonal durumun (östrojen, prolaktin vb.) gebelik öncesi döneme döndüğü dönemi beklemek uygun olacaktır. Bunun içinde doğumdan sonra en az 8-12 ay beklenip vajinoplasti operasyonu yapılmalıdır.

Normal doğum sırasında vajinoplasti yapılabilir mi ?

Gebelikte tüm dokularda ciddi değişiklikler olmalıdır. En fazla değişiklik kadın genital organında görülmektedir. Normal doğum esnasında vajina daraltma operasyonu yapmak uygun değildir. Operasyon annenin süt vermeyi bıraktığı döneme ertelenmelidir.

Lazer ve ultrasonografi yöntemleriyle vajina daraltma

Cerrahiye bir alternatif olarak geliştirilen lazer veya USG dalgaları ile vajina daraltma pek çok klinikte uygulanan yöntemlerdir. Bu iki yöntemde ameliyat olmak istemeyen, ameliyata uygun olmayan, klinik rahatsızlıkları olan hastalarda uygulanabilir.

Cerrahi veya noninvaziv dediğimiz lazer veya USG ile vajen daraltma operasyonu için öncesinde hasta ile konuşmak, muayene etmek gerekli darlıkta mutabık olmak ve kişiye uygun yöntemi hasta ile birlikte seçmek en uygun yaklaşımdır.

Lazerle vajina daraltmada vajina içine uygulanan bir prop yardımı ile lazer ışın demetleri 3-3,5 mm kadar dokuyu kat edip bölgede ısınma doku ve hücre uyarımı(bağ dokusundaki fibrolastik ve kolejeni aktive ederek) ile bağ dokusunun güçlenmesini sağlamak doku sıkılaşması sonucu doğuruyor.

Hastanın dokusu ve kullanılan cihaza bağlı olarak 6-8 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulama ile belirli bir sıkılık elde edilmektedir.

Uzun vadeli sonuçlar cerrahi tekniğe göre daha başarısız olmakla birlikte kesi,dikiş,ağrı,kanama olmaması gibi üstünlükleri mevcuttur. USG dalgalarını kullanan cihazlar ile dokudan kat edilen derinlik 5mm kadar çıkabilir ve lazere göre yanma batma hissi daha azdır. Ayrıca aynı seansta vulva beyazlaştırma, idrar tutamama gibi sorunlara da faydası olmaktadır.

Noninvaziv dediğimiz bu iki yöntem de anestezi gerektirmez. Ameliyat değildir kesi kanama dikiş yoktur ve hastalar aynı gün işlerine dönebilirler uzun süreli cinsel perhiz gerektirmez ayrıca bu işlemi yaptıran kadınlar sonrasında normal doğum yapabilirler. Ancak cerrahi yönteme göre etkilikleri daha az geri dönüşleri daha fazla ve maliyeti daha yüksek tekniklerdir.

Vajinoplasti ve Labioplasti

Vajina daraltılması istemi ile başvuran hastaların yarısından fazlasında özellikle küçük dudaklarda da sarkmalar, asimetriler, gevşeklikler ve kararmalar mevcuttur. Çünkü vajina genişlemesine neden olan faktörler çok yakın komşuluğunda olan labiaları da etkilemektedir. Bu şikayetler ile gelen hastalarda önce bir ön görüşme ve muayene yapıp sonuç beklentileri üzerine konuşmak gerekmektedir.

Hasta ile birlikte kararlaştırılan dönemde ile hem vajinanın daraltılması, varsa eğer perine bölgesindeki izleri çıkartılması, akabinde uygun olan teknik ile (hibrid, labioplasti, barbie vajina vs.) labioplasti operasyonunun yapılması gerçekleştirilmektedir. Gerekli olan vulvalara klitoral hudoplasti eklenip vulvar görüntünün oldukça estetik hale gelmesi sağlanmaktadır.

Bu operasyonların tamamı aynı seansta yapılan riski yüksek olmayan operasyonlardır. Tek tek uzun vadede yapılması yerine tek seansta yapılması hastanın iyileşme dönemi dinlenmesini daha zorunlu kılabilir ancak, iş gücü kaybnı ayrı ayrı yapılmasına göre oldukça azaltmaktadır.

Vajinoplasti ve kızlık zarı dikimi birlikte yapılır mı ?

Vajina daraltma flep yöntemi ile kızlık zarı dikimini (kalıcı kızlık zarı yöntemi) teknik olarak birbirine yakın yöntemlerdir. Bu iki operasyonu aynı seansta başarı ile uygulamak mümkündür. Vajinadan üçgen şekilde bir doku çıkarıldıktan sonra kalan vajina mukozası dokusundan çift kat flep yöntemi ile bütünlüğü bozulmuş olan kızlık zarı yeniden oluşturulup ilk ilişki esnasında kanama sağlanmaktadır.

Vajina daraltma ve idrar kaçırma ameliyatı birlikte yapılır mı ?

Vajina genişlemesi en fazla tekrarlayan normal doğumlar sonrası olmaktadır. Tekrarlayan ve travmatik normal doğumlar aynı zamanda vajinanın üst duvar komşusu idrar kesesindede sarkmalara, üretra dediğimiz idrar çıkış deliğinin açısının bozulmasına ve bunların sonucu olarak kadının karın içi basıncının durumlarda gülme, öksürme, hapşurma, spor vs.) idrar kaçırmasına neden olmaktadır.

Vajina genişliği nedeniyle ameliyat talep eden hastaların %70’den fazlasında belirli düzeylerde stres iskantinans dediğimiz idrar kaçıma sorunu vardır.

Vajinoplasti esnasında mesanedeki sarkıklıklar (sistosel) da düzeltilmekte ve üretra kadının idrar kaçırmayacağı şekilde normal anatomik planına taşınmaktadır. Bu iki operasyonun aynı seansta yapılması hastanın hem cinsel hayat konforunu artırmakta hemde idrar kaçırmasını engelleyerek sağlığını ve sosyal hayatını pozitif yönde etkilemektedir.

Vajina Daraltma Kremi

Vajina genişlemesinde esas sorun mukoza ve altındaki hollojen yapıda oluşan deformiteler, doku elastikiyetinin kaybı ve vajinayı çevreleyen kas yapısında çalıştırılmamaya bağlı tembelliklerdir. Lazer bunu hücresel olarak uyarıp iyileşme sağlarken cerrahi yöntem fazla dokunun çıkartılması ve kasları destekleyen dikişlerin koyulmasını gerektirir. Dolayısıyla tek başına vajina daralmasını sağlayan bir yöntem yoktur.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326