OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Pubis Estetiği Nedir?

Pubis Estetiği yada pubis tepesi estetiği son zamanlarda hastalar arasında talep edilen uygulamalar arasındadır.

Pubis Estetiği

Pubis nedir? Nerdedir?

Mons pubis olarakta anılan pubis tepesi genital bölgenin üst kısmında, kasığın hemen alt bölgesindeki yüksek ve üzeri kıllarla örtülü alana verilen isimdir. Bu bölüm bazı kadınlarda normalden biraz daha kabarık görünebilir. Kadınlar bu bölümün belirgin olmasından rahatsızlık duyabilirler. Mayo, bikini, tayt yada dar kumaş pantolonlar giyildiğinde buradaki şişkinlik kadınları rahatsız edebilir.

Pubis neden büyük olur?

Venüs tepeciği de denilen mons pubis genital bölgenin üst kısmında kasığın hemen altında yer alan yağ dokusunun toplanmasında müsait bir bölgedir. Kadınlarda kilo alımı ile parelel olarak belirgin hale gelir. Bazen kilo altına olmadan da yapısal olarak mons pubis yağ toplanma özelliğindedir. Ancak hızlı kilo alan kadınlarda bu problemle daha sık kaşılaşılır.

Genetik yatkılınlıktan dolayı normal yada sezaryen doğum sonrasında veya obeziteden kaynaklı bu bölüm yağlanabilmekle deride gevşeklik oluşturur. Kadınlar ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar pubis bölgesindeki şişliği ve yağları eritmeleri zordur.

Pubis estetiği kaç şekilde yapılır?

  1. Cerahhi İşlem: Ameliyatta cilt katmanının çıkartılması ve venüs tepeciğini düzleştirilmesi operasyonu mini bir karın germe operasyonu olarak ta düşünülebilir. Aynı seansta gereklilik var ise büyük dudaklar ve küçük dudaklarıda cerrahi işlem uygulanabilmektedir.
  2. Lipsuction: Mons pubis üzerindeki yağ dokusunun liposuction ile alınması sonucu pubis tümseğinin inceltilmesi işlemidir.
  3. Lipoliz: Çok sık kullanılmamakla birlikte pubis üzerindeki cilt altı kısımlarına yapılan bazı enjeksiyonlar ile cilt altı yağın eritilmesi işlemidir.

Sonuç olarak venüs tepesi yani mons pubiste kadın genital organlarının bir parçasıdır ve gerekli hallerde Pubis Estetiği yaklaşımlar ile sorunları çözülebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326