OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Cinsel İlişkide Ağrı (Disporoni)

Cinsel İlişkide Ağrı Ankara

Disperoni adı da verilen cinsel ilişki esnasındaki ağrı bir çok çifti oldukça rahatsız eden bir durumdur. Cinsel ilişkide ağrı, batma, yanma, acıma gibi rahatsızlık verici hislerin hemen hepsi için kullanılan tıbbi bir ifadedir disperoni ifadesi.

Cinsel İlişkide Ağrı (Disporoni)

Cinsel birlikte sırasında kadında yüksek olarak vajina girişi ya da daha derin kasık bölgesinde ağrı makata doğru vuran ağrılar ilişki kalitesini son derece bozar.

Cinsel İlişkide Ağrı (Disporoni) Nedir?

Disporoni (İlişkide Ağrı) cinsel ilişki esnasındaki ağrıyı ifade eder ve kadınlarda görülen bir sorundur. Toplumumuzda çok sık görülen bir problemdir ve genelliklede çözümsüz kalarak hem sağlığı hem de ilişki kalitesini etkileyen bir tablodur.

Cinsel ilişkide ağrı probleminin tedavisi mümkündür. Vajinusmusla karıştırmamak gerekir. Çünkü vajinusmusta ağrı olacak kaygısı ile ilişki başladıktan sonra ortaya çıkar.

Cinsel İlişkide Ağrı, Disporoni Çeşitleri

Yüzeyel ve derin olmak üzere 2 tür disporoni vardır.

 • Yüzeye disporonide penisin vajinaya girme aşamasında ağrı hissi oluşurken,
 • Derin disporonide cinsel birlikteliğin ileri safhalarında kasık ağrısı yada karın ağrısı tanımlanır.

Cinsel ilişkide ağrı neden olur?

Cinsel ilişkide ağrı durumunu incelerken vakaların 4’te !’inde herhangi tıbbi bir sorun olmadığı akılda tutulmalıdır. Psikolojik nedenler olarak kabul edilen bu grupta detaylı bir öykü ve muayene ile herhangi bir sorun olmadığı gözlemlenebilir. Burada sorun vajinusmus benzeri bir tablo yada tam olarak vajinusmustur. Kadın canının ileri derecede yanacağını korkusuyla cinsel ilişki esnasında tam olarak hazırlanamamaktadır, ayrıca partnerin ısrarlı girişimleri vajina girişinde gerçektende ağrıya neden olabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki Fiziksel Nedenleri

Ağrılı cinsel ilişkiyi tanımlamaya çalışırken hastanın ifadeleri son derece önemlidir. Arı penisin vajinaya girme aşamasında mı yoksa ilişkisinde ilerleyen sürelerde mi olduğu keskin, batma tarzımı yoksa künt ve sancı tarzı olduğu önemldir. Yüzeyel disporonide giriş esnasında acıma yanma batma ifadeleri daha sık kullanılırken derin disporonide ise ağrı kıramp ifadeleri daha sık kullanılır.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Yüzeysel Nedenleri

 • Vajinit (vajinal enfeksiyonlar),
 • Vulvar vestibulit sendromu,
 • Vulvit (dış genital bölge enfekstonu),
 • Genital uçuklar,
 • Genital siğiller,
 • Prezervatife karışı alerjiler,
 • Vajinal estetik ameliyatları sonrası,
 • Doğum dikiş izlerinin kötü iyileşmesi,
 • Bartholin kisti ve abseleri,
 • Kızlık zarına ait doğumsal anomaliler,
 • Menopoz sonrası vajinal kuruluk.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Derin Nedenleri

 • Endometriasiz ve endometrioma (çikolata kistleri),
 • Rahim, yumurtalıklar ve tüplere ait bazı sorunlar (kist, myom, tümör, abse),
 • Geçirilmiş batın ameliyatlarına bağlı yapışıklıklar.

Ağrılı cinsel ilişki tanısı nasıl konulur?

Disporoni şikayeti ile gelen kadınlarda tanıyı koymak için detaylı bir tıbbi ve cinsel öykü alınmalıdır. Ardında yapılacak dikkatli bir jinekolojik muayene ile cinsel ilişkideki ağrının yüzeyel mi yoksa derin disporoni mi olduğu netleştirilmelidir. Muayene ile birlikte ile yapılacak Q testi (vulvar vestibulit testi ayırıcı tanısı için) ve transvajinal usg sorunun kaynağını tespit etmemizde son derece faydalıdır.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi Ankara

Disporoniye neden olan sorun için önce psikolojik mi yoksa fiziksel mi olduğu tespit edildikten sonra tadavi buna göre şekillenir. Psikolojik olanlarda cinsel terapi işe yararken fiziksel olanlarda sebebe yönelik tedavi rsastır. Vulva ve vajinaya ait olan yüzeysel disporonide madikal tadaviler, küçük cerrahi, girişimler (barholin absesi, vulvar vestibulit, uçuklar siğiller vs.) yapılırken ağrı derin nedenlere bağlı ise yumurtalık ve rahim ameliyatları tedavi planına eklenebilir.

Cinsel ağrı bozukluğundan korunmak için neler yapılabilir?

Ağrılı cinsel ilişkinin yüzeysel nedenlerine karşı önlem almak mümkündür. Özellikle vajinal florayı luşturan laktobasiller vajinal duş, sentetik çamaşır kullanımı gibi etmenlerle azaltmamalı, cinsel organ temizliğinde ph değeri uygun temzilik ürünleri kullanmalı, vajinal kuruluk varsa kayganlaştırıcı kullanılmalı, alerji yoksa prezervatif kullanımı tercih edilmelidir. Genital bölge mümkün olduğunca acı ve terden korunmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 29.11.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326