OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Klitoris Estetiği Ankara

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris embriyolojik olarak erkekteki penise karşılık gelirve kadınlarda orgazm merkezi kabul edilen anatomik yapıdır. Kan damarları ve sinirler açısından son derece zengin ve oldukça hassas bir bölgedir. Klitoris estetiği kavramını daha net ortaya koymak gerekir.

Klitoris Estetiği Ankara

Hastalar klitoris estetiği dediklerinde aslında kastettikleri klitorisi örten derideki deformiteleri, ve sarkıklıkları kastetmektedirler. Klitorisin kendine ait sorunları çok daha nadir görülmekte ve klitovegali olarak tanımlanmaktadır.

Klitoris Tam Olarak Nerededir?

Klitoris kadınlarda Venüs tepeciği de denilen vulvanın tüylerle örtül üst kısmının aşağıya uzanan V şeklinde olan ve üzeri bir deri ile örtülü noktasında bulunur. Oldukça hassas bir organdırve uyarıldığında kan ile dolarak aynı penis gibi erektil vaziyet alır.

Klitorisin temel işlevi orgazmın sağlanmasıdır. Dışarıdan görünen bölümü iç dudakların birleştiği yerde boncuk gibi görünen boclusum glans klitoris olarak adlandırılır.

Klitoris Düzeltme Ameliyatları Nedir?

En sık yapılan klitoris düzeltme ameliyatı labioplasti ile birlikte yapılan klitoral hudoplasti ameliyatlarıdır.

Klitoral Hudoplasti

Klitoris üzerindeki fazla dokuların alınması şeklinde yapılan ameliyatlardır.Genellikle tek başına doğal labioplasti (küçük dudakların estetik olarak düzeltilmesi) operasyonu ile birlikte yapılır. Labioplasti yapılan hastaların %80 ‘ninde klitoral hudopasti operasyonu gerekliliği doğmaktadır. Çünkü sadece küçük dudakları düzeltmek ve klitoral fazla dokuya müdahale etmemek estetik sorunu olumsuz etkilemektedir.

Klitoraplasti

Bir de klitorisin derisinin aşırı büyüdüğü durumlar vardır ki klitoramegali olarak tanımlanır. Klitoris çoğunlukla hormonal bozukluklar nedeniyle aşırı büyümektedir. En sık görülen hormonal bozukluk böbreküstü bezlerinin salgıladığı hormonlar nedeniyle klitorisin aşırı büyümesidir ve adrerogenital sendrom olarak adlandırılır. Ayrıca genetik nedenler , sık ve uzun süreli mastürbasyonlar da klitoriste büyümeye neden olabilir.

Klitoris Düzeltme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Sorun klitoris üzerindeki dokuda sarkma, buruşma gibi şikayetler ise eşlik eden bir labioplasti operasyonu ile estetik açıdan mükemmele yakın sonuçlar alınmaktadır. Klitoral hudoplasti deneyimli hekimler tarafından yapıldığında hiçbir şekilde cinsel hazzı olumsuz etkilememekte hatta klitorisin uyarılmasını kolaylaştırıp, estetik olarak kadının özgüvenini artırarak orgazmı artırmaktadır.

Klitoral hudoplasti sedasyon anestezi eşliğimde 30-40 dk süren bir operasyondur. Klitoris üzerindeki sarkmış fazla dokular alınır, bozukluklar giderilir ve sonrasında iz kalmayacak şekilde doku estetik olarak çok ince iplerle dikilir.

Genellikle labioplasti operasyonu ile birlikte yapılan hudoplastiye frenuloplasti denilen klitorisi iç dudaklayra bağlayan bacaklardaki sarkıklıkların da düzeltilmesi eklenir. Labioplasti ile birlikte frenuloplasti yapılan kadınlarda en iyi estetik sonuçlar elde edilir.

Kliteroplasti Nasıl Yapılır?

Klitorisin aşırı büyüdüğü hormonal bozukluklar veya genetik sorunlarda başvurulan cerrahi bir yöntemdir. Klitorisin aşırı büyümesi cinsel ilişkide rahatsızlığa ve bazı psikolojik sorunlara neden olabilir.

Kliteroplasti normalden büyük olan klitorisin cerrahi yöntemle küçültülmesidir ve esasında son derece nadir başvurulan bir operasyondur.

Kiteroplasti Ve Klitoral Hudoplasti Farkı Nedir?

Kliteroplasti operasyonunda klitorisinkendisi cerrahi oalarak küçültülür ve son derece nadir başvurulan operasyondur. Klitoral hudoplasti ise çoğunlukla labioplasti operasyonu ile birlikte yapılır. Klitorisin üzerindeki derinin düzeltilmesi operasyonudur ve son derece yaygın olarak yapılır.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326