OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Lazerle Vajinal Daraltma

Lazerle Vajinal Daraltma Ankara

Lazerle vajinal daraltma ve gençleştirme yöntemi ameliyat yani, vajinoplastiye göre cerrahi risklerinin olmaması nedeniyle daha avantajlı kabul edilmektedir.

Lazerle Vajinal Daraltma

Lazerle vajinal daraltma nedir?

Lazerle vajinal daraltma işlemleri ameliyat olmadığı için yan etkileri ve riskleri son derece az hasta açısından kolaylıkla tölere edilen, anestezi gerektirmeyen, ağrısız, kanamasız bir yöntemdir. Bu yöntemle vajinada hem sıkılık hem vulvada nispeten genç bir görünüm elde edilerek her iki partnerinde cinsel uyarılma ve hazzını arttırmak hedeflenmektedir.

Lazerle vajina daraltma nasıl etki eder?

Lazerle vajinal daraltma radyo frekans cihazları ve HIFU kullanılmaktadır. Lazer ayrıca vajinal gençleştirme, menopozal kuruluk tedavisinde, idrar kaçırma tedavisinde, vulva renk açma, vulva cildini sıkılaştırmada ve orgazm tedavilerindede kullanılmaktadır.

Lazer uygulamalarında amaç bölgede kolejen sentezini tetikleyerek sıkılık elde etmektedir. Yapılan çalışmalarda lazer sonrası dokuda lokal kan artışının arttığı, vajinanın daraldığı, ve vajinada kuruluğun azaldığı gösterilmiştir. Vajinal daralma cinsel hazzı ve özgüveni arttırmaktadır.

Lazerle vajinal daraltma mı? Cerrahi vajinal daraltmamı? Daha etkilidir?

Lazerle vajinal daraltma vajinanın ameliyatla daraltılmasına göre cerrahi risklerin olmamasından dolayı daha üstün ancak vajinoplastide elde edilen kalıcı darlığı lazerle elde etmek mümkün değildir.Lazerle tüm vajina sıkılaşmamaktadır ancak bu sıkılık belirli bir süre devam etmekte ve işlemi tekrarları gerekmektedir. İdrar kesesinde sarkma olmayan doğum yırtıkları olmayan vakalarda lazer işe yaramaktadır ancak özellikle zor doğumlarda, kötü iyileşme epizyotomi skarı olan kadınlarda cerrahi olarak vajinanın daraltılması daha iyi sonuçlar verir.

Lazerle Vajina Daraltma Ankara

Lazer ile vajinal daraltma nasıl yapılır?

İşlem herhangi bir anestezi gerektirmemeksizin jinekoloji muayane pozisyonunda yapılan 15-20 dk’lık bir sürede yapılır. Tamamen ağrısız bir prosedür olmamakla birlikte işlem esnasında vajinada bir miktar yanma batma ve ısı artışı hissedilebilir.

Lazerle vajinal daraltma sonrası neler yaşanır?

Lazerle vajinal daraltma ağrısız ameliyatsız bir işlem olduğu için işlemden hemen sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Aynı gün banyo yapmakta sakınca yoktur.İşlem sonrası 1 hafta 10 gün pembe renkli hafif kanamaya benzer bir akıntı görülebilir. İşlem sonrası 7.günden itibaren cinsel ilişkiye girmekte sakınca yoktur.

Lazerle vajina daraltma esnasında diğer genital estetik operasyonlarda yapılabilir mi?

Evet, lazerle vajinal daraltma seansı ile birlikte kızlık zarı onarım, genital bölge beyazlatma, küçük dudakların estetik operasyonu (labioplasti) büyük dudaklara yağ ve dolgu enjeksiyonu, dışdudakları sıkılaştırma gibi operasyonlar da aynı seansa yapılabilir.

Lazerle vajinal daraltma ne kadar sıklıkla tekrarlanmalıdır?

Lazerle vajinal daraltma iyi sonuç almak için 2-3 ay arayla 2 seans önerilmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu uygulama 3-4 seansa bile çıkabilmektedir. Uygulamanın yaklaşık 2 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326