OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Vajina Gençleştirme

İnsanoğlunun sonsuz genç kalma arzusunda göz önünde bulundurarak vajina gençleştirme konusu ele alabiliriz.

Vajina gençleştirme nedir?

Yıllarla birlikte yaşın ilerlemesi, gerçekleşen vajinal doğumlar, menapozla birlikte azalmış östrojen düzeyi ve kollojen dokuda artmış yıkım, azalmış yapımı vajinada bir takım değişikliklere neden olmaktadır.

Vajinanın esnekliğinin azalması, kuruluklar, vulvada renk değişiklikleri, iç dudakların sarkması ve asimetrik görüntüleri, volümsüz dış dudaklar kadında hem işlevsel hemde esetik bozukluklara yol açabilmektedir. Bu sebeplerle kadınlar, vajina gençleştirme operasyonları yaptırmaktadır.

Vajina Gençleştirme

Vajina gençleştirme nasıl yapılır?

Vajina gençleştirme (vajinal rejüverasyon) terimi son yıllarda kullanılan bir ifade. Vajina gençleştirme yıllar içinde hem hormonal değişenler hem kollajen dokudaki yıkımlar nedeniyle eski formunu, sıkılığını kaybeden veya vajina ve dış genital bölgeye uygulanan işlemlerin tümüne verilen bir ifadedir.

Vajina gençleştirme yöntemleri nelerdir?

Vajina gençleştirme, yalnızca anatomik olarak vajina daraltmayı değil fonksiyonel olarak alınan hazzı ve duyarlılığı da arttırmayı hedefleyen bu işlemler birkaç metod kullanılarak yapılır.

Vajina gençleştirme yöntemleri başlıca şunlardır;

  1. Vajinanın cerrahi olarak daraltılması (vajinoplasti),
  2. Lazerle vajinal daraltma işlemi,
  3. Labioplasti (iç dudak estetiği.

Küçük dudakların estetik operasyon (labioplasti) ve büyük dudaklara yağ veya kollajen enjeksiyonları ile vajina eski darlığına kavuşur elastikiyeti artar, vulvanın dışarıdan görüntüsü gençleşir, büyük dudaklar daha hacimli genç bir görüntüye kavuşur.

1- Vajinoplasti nasıl yapılır?

Sıklıkla tekrarlayan normal vajinal doğumlar sonrasında genişlemiş olan vajinanın cerrahi yöntemle daraltılması yöntemine vajinoplasti adı verilmektedir.

Operasyonda vajina boylu boyunca daraltılarak penisi kavraması sağlanarak ilişkide alınan haz her iki partnerdede olumlu yönde artmaktadır. 25-30 dk civarında süren bir operasyondur, genellikle sedasyon anestezi eşliğinde yapılır ve operasyondan sonra 4-5 gün istirahat sonrası hasta normal hayatına dönebilir. Ancak ağır sporlar, zorlu çalışma ve cinsel ilişki için yaklaşık 4-6 haftalık bir sürenin geçmesini önermekteyiz.

Vajinoplastide elde edilen darlık için mutlak bir ölçü yoktur. Ancak ne çok dar bir ne çok geniş bir vajina arzu edilmez. Bu konuda elbette hem hastanın yaklaşımını hemde cerrahi deneyimi önemli faktörlerdir.

Vajina gençleştirme de en çok başvurulan yöntem olan vajinoplasti operasyonu sonrası, hastaların hem cinsel hayatı hemde sosyal hayatı olumlu yönde etkilenmektedir.

Vajinanın daralması ile birlikte kadında ve erkekte ilişki esnasında alınan haz ve orgazma ulaşma sıklığı artmakla bununla parelel olarak çiftin ilişkisi daha farklı bir platforma taşınmakta birlikteliğinin uyumu artmaktadır.

2- Lazerle vajinal daraltma nasıl yapılır?

Vajina gençleştirme yöntemlerinden biri olan lazerle vajina daraltma, cinsel ilişki esnasında haz ve histe azalma olduğunu ifade eden hastalarda oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Vajinal genişlemesi olan, ıslanma, haz azalması gibi şikayetleri ön planda olan kişilere lazerle vajina daraltma işlemi ile vajina eski elastikiyetine yakın hale getirilmektedir.

Lazerin dokudaki etkisi, termal hasar oluşturarak kolajen yapısını tetiklemek ve kanlanmayı arttırmaktır.

Operasyon herhangi bir anestezi gerektirmeyen ağrısız oldukça kısa süren bir prosedürdür. Yaklaşık 10-15 dk süren işlem yeni nesil lazer cihazları ile 3dk’ya kadar inmiştir. Lazerle vajinal daraltma yada lazerle vajinal rejüverasyon yöntemi non invaziv bir yöntemdir, yani ameliyatsız iyileştirme yöntemidir. Hasta aynı gün işine dönebilr, sadece 7 günlük bir cinsel perhiz yeterlidir.

Vajina gençleştirme için vajina daraltma ameliyatı mı? lazer mi?

Lazerle vajina daraltma pek çok alanda başarılı sonuçlar elde etmemize fayda sağlamakla birlikte vajinanın ileri derecede genişliği durumlarda pek tercih edilmez. Tek başına vajina daraltmaya etkisi %25-30 civarındadır.

Özellikle vajinal doğumlara bağlı ciddi doku hasarı ve genişliği olan hastalarda her zaman cerrahi yöntemle vajinayı daraltmayı önermekteyiz, vajinoplasti operasyonu tek seferde ömür boyu daralmayı sağlarken vajinal lazer işlemi ilk seferde 1,5-2 ay arayla 2 kez tekrarlanması, takip eden dönemde de yılda 1-2 kez tekrarlanması gerekmektedir.

3- Labioplasti

Labioplasti, vajinanın simetrisi bozulmuş, sarkmalar gerçekleşmiş iç dudakların, anatomik plana uygun olacak şekilde düzeltilmesi, kusurların düzeltilmesidir. Vajina gençleştirme için yapılan önemli işlemlerden biridir. Labioplasti sayfamızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilrsiniz.

Özet olarak vajina gençleştirme için en çok başvurulan yöntemler vajinoplasti, lazerle vajina daraltma veya labioplasti ameliyatlarıdır. Ama hem daha iyi sonuç, hem daha iyi bir vajina vajina gençleştirme için vajina daraltma ameliyatı ve labioplasti tercih etmeniz önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326