OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı, yani hymen vajinanın 1,5-2cm içerisinde ağız içi dokusuna benzer yapıda damar sinir açısından zengin olmayan mukoza katlantısıdır. Genç kız ilk ilişkiye girene dek bütünlüğü bozulmaz.

Kızlık zarı kesin kanar mı?

Kızlık zarının kesin kanayıp kanamayacağı sorusunun cevabı kızlık zarının yapısına bağlıdır. Esnek yapıda kızlık zarı kanamanın olmadığı zar yapısıdır.

Kızlık zarı kanı nasıldır?

Kızlık zarı tipine göre değişmekle birlikte ilk ilişki sonrası gelen kan genellikle açık kırmızı, pembe renkli bazen sürüntü tarzı kandır. Esnek zarlarda yırtılma olup kan gelmeyebilirken kalın yapıdaki kızlık zarlarında kan daha koyu ve fazladır.

Esasında kızlık zarı bozulduğunda herkeste aynı şekil ve miktarda kanama olmaz. Ancak genellikle kızlık zarı kanı az miktarda, kırmızı renkli ve kısa süreli bir kanamadır. Anormal kanamaların olması, çok miktarda ve durmayan kanamaların olması vajende ve çevre dokularda da yırtıklar olduğunu düşündürür ve doktora gitmeyi gerektirir. Bazen ertesi günde de kanama az az devam edebilir ve üst üste ilişki olduğu durumlarda kanama süresi uzayabilir. Kızlık zarı zedelenmesi de kanamaya sebebiyet verebilir.

Sürtünme ile kızlık zarı bozulması oldukça nadir görülen bir durumdur.Bekaretin bozulması için tam bir cinsel birleşme gereklidir. Sürtünme sonrası kan gelmesi de dokuda oluşan tahriş sonucudur. Ayrıca mastürbasyon, genital bölge travması, kazalar, şiddetli mantar enfeksiyonlarına bağlı kaşımalar da kızlık zarında zedelenme meydana getirebilir. Kızlık zarı zedelenmesinde zarta yırtık değil minik çentik yapıları oluşabilir ancak bu kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Kızlık zarı zedelenmesinin belirtileri hemen hemen kızlık zarı bozulmasının belirtileri ile aynıdır. Bu da kadının yanılmasına neden olabilir.

Zedelenme sonrasında tıpkı kızlık zarının yırtılmasında olduğu gibi kanama meydana gelebilir. Bekaretin bozulması dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Böyle durumlarda meydana gelen birkaç damla kanama bile bu kadar hassas bir konuda kafanızda soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Bunu anlamanın en net yolu bir jinekoloğa başvurup muayene olmaktır. Muayene sonrası mevcut durumun ne olduğu, zarın bozulup bozulmadığı yada sadece zedelendiği veya hiçbir sorun olmadığı, kanamanın çevre dokulardan geldiği jinekolog doktor tarafından size söylenecektir. Tam olarak bozulan kızlık zarında olası bir ilişkide kanama olmaz, ancak Zarda sadece zedelenme varsa ilk ilişkide kanama gerçekleşir.

Kızlık zarı kanı hangi renktedir?

Annüler, halka tarzındaki kızlık zarlarında bozulma sonrası kan pembeden açık kırmızıya kadar gider. Daha kalın kızlık zarlarının bozulması ile kırmızı, koyu kırmızı kan olma ihtimali daha yüksektir. Kanama bol miktarda ve yoğun oldu ise ertesi gün kahverengi şeklinde akıntılar da beklenen bir durumdur.

Kızlık Zarı Kanı Ankara

Kızlık zarında bir kanama olması mutlaka zarda yırtılma olduğu anlamına gelmez. Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılmasının belirtileri birbirine çok benzer, kişi bunu kendisi ayırt edemez. Ayrıca burada kızlık zarının hangi yapıda olduğu da çok önemlidir.

Kızlık zarı çok kanar mı?

İlk ilişkide hymenin kanayıp kanamayacağı ve ne kadar kanayacağı tamamen kızlık zarının yapısı ile ilgilidir. Esnek zarlarda kanama olmaz iken kalın, delikli gibi zar yapılarında normalden fazla kanama durumları görülebilir.

Kızlık kanı ile normal kan arasındaki fark nedir?

Aslında kızlık zarı kanı ile normal kan arasında hiçbir fark yoktur. Farkı yaratan kızlık zarının şeklidir.Yırtılma bölgesi küçük olduğunda yada zardaki damarlanma az olduğunda kanama da az olacağı için daha sulu ve açık renkte görülmei normaldir.

Kızlık zarı kaç defa kanar ?

İlk ilişkide tamamen bozulmayan hymen yapıları mütakip ilişkilerde kısım kısım bütünlüğünü kaybedebilir ve kanama penisin rahat bir şekilde vajinaya girip çıkacağı duruma gelene kadar devam edebilir.

Güncelleme Tarihi: 24.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326