OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Kızlık zarında bir kanama olması mutlaka zarda yırtılma olduğu anlamına gelmez. Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılmasının belirtileri birbirine çok benzer, kişi bunu kendisi ayırt edemez. Ayrıca burada kızlık zarının hangi yapıda olduğu da çok önemlidir.

Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?

Esasında kızlık zarı bozulduğunda herkeste aynı şekil ve miktarda kanama olmaz. Ancak genellikle kızlık zarı kanı az miktarda, kırmızı renkli ve kısa süreli bir kanamadır. Anormal kanamaların olması, çok miktarda ve durmayan kanamaların olması vajende ve çevre dokularda da yırtıklar olduğunu düşündürür ve doktora gitmeyi gerektirir. Bazen ertesi günde de kanama az az devam edebilir ve üst üste ilişki olduğu durumlarda kanama süresi uzayabilir. Kızlık zarı zedelenmesi de kanamaya sebebiyet verebilir.

Sürtünme ile kızlık zarı bozulması oldukça nadir görülen bir durumdur.Bekaretin bozulması için tam bir cinsel birleşme gereklidir. Sürtünme sonrası kan gelmesi de dokuda oluşan tahriş sonucudur. Ayrıca mastürbasyon, genital bölge travması, kazalar, şiddetli mantar enfeksiyonlarına bağlı kaşımalar da kızlık zarında zedelenme meydana getirebilir. Kızlık zarı zedelenmesinde zarta yırtık değil minik çentik yapıları oluşabilir ancak bu kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Kızlık zarı zedelenmesinin belirtileri hemen hemen kızlık zarı bozulmasının belirtileri ile aynıdır. Bu da kadının yanılmasına neden olabilir.

Zedelenme sonrasında tıpkı kızlık zarının yırtılmasında olduğu gibi kanama meydana gelebilir. Bekaretin bozulması dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Böyle durumlarda meydana gelen birkaç damla kanama bile bu kadar hassas bir konuda kafanızda soru işaretleri oluşmasına neden olacaktır. Bunu anlamanın en net yolu bir jinekoloğa başvurup muayene olmaktır. Muayene sonrası mevcut durumun ne olduğu, zarın bozulup bozulmadığı yada sadece zedelendiği veya hiçbir sorun olmadığı, kanamanın çevre dokulardan geldiği jinekolog doktor tarafından size söylenecektir. Tam olarak bozulan kızlık zarında olası bir ilişkide kanama olmaz, ancak Zarda sadece zedelenme varsa ilk ilişkide kanama gerçekleşir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No: 8 / 26 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326