OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimi yaptırdığım anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi deneyimli jinekologlar tarafından gerçekleştirilen bir operasyon olmalıdır. Partneriniz yada eşiniz kızlık zarı diktirdiğinizi anlamaz. Sadece dikkatli ve bu operasyonu sık yapan hekimler operasyon geçirdiğinizi anlayabilir.

Kızlık zarı dikimi ilişkide anlaşılır mı ?

Kızlık zarı dikimi sonrası, önerilere uyduğunuz ve işlemi güvenilir bir yerde yaptırdığınız taktirde partneriniz / eşiniz tarafından anlaşılmaz. Çünkü kanama aynen bakirelerde olduğu gibi hatta daha fazla olmaktadır. İlişkiye girip kan geldiğinden sonra ise işlemi yapan doktor dahil olmak üzere kimsenin bunu anlama ihtimali yoktur.

Kızlık zarı dikimi muayenede anlaşılır mı ?

Konusunda deneyimli ve bu operasyonu sıklıkla gerçekleştiren jinekologlar haricinde kızlık zarının dikiminin yapıldığı muayenede anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikimi bir iz bırakmaz herhangi bir tahlilde veya ulturasonda çıkmaz, doğumda belli olmaz. Ancak işlem sonrası ilk ilişkiye girmeden önce yapılan bir jinekolojik muayenede deneyimli bir hekim bunu anlar. 18 yaşın üzerindeki bireylere yapılan kızlık zarı muayenesinde muayene sonucu sadece muayene olan kişiye söylenir.

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi herhangi bir sebeple ki bu doğal cinsel ilişki ile olabileceği gibi vajinaya parmak veya başka bir cisim girmesi, yada zorunluluk, örneğin biyopsi yapma gerekliliği doğuran jinekopatolojilerde doktor tarafından cerrahi yollarla açılması sonucu bütünlüğü bozulan zar yapısının onarılması işlemidir. Kızlık zarı dikimi, genç bayanlar üzerinde oldukça ciddi psikolojik baskıya yol açabilmektedir. Ankara'da bize kızlık zarı dikimi ile ilgil başvuran kişilerin %80'den fazlası aslında kendini iyi hissetmek için yaptırdığını söylemektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?

Geçici kızlık zarı dikimi daha önce bütünlüğü bozulmuş olan hymen kenarlarının çok çok ince ve görünmeyen iplerle yaklaştırılması esasına dayanan bir tekniktir ve doktor haricinde anlaşılmaz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?

Çift kat mikrocerrahi yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikiminde vajina da bir miktar daralmaktadır. Bu teknikle işlem yapılan kadınlarda dikim anlaşılmaz.

Güncelleme Tarihi: 29.11.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326