OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı Latince adı Hymen olan vajina girişindeki mukoza katlantısına verilen isimdir. Hymenoplasti ise herhangi bir sebeple (ki bu doğal cinsel ilişki ile olabileceği gibi vajinaya parmak veya başka bir cisim girmesi, yada zorunluluk, örneğin biyopsi yapma gerekliliği doğuran jinekopatolojilerde doktor tarafından cerrahi yollarla açılması sonucu) bütünlüğü bozulan zar yapısının onarılması işlemidir.

Bu konu kişiler üzerinde oldukça ciddi psikolojik baskıya yol açmaktadır. Esasında yasal bir prosedürdür ve 18 yaşını geçen her TC vatandaşı nasıl estetik ameliyat oluyorsa Hymenoplasti operasyonunu da kendi rızası ile yaptırma hakkına sahiptir. Bize başvuran hastaların % 80’den fazlası aslında bu kendini iyi hissetmek için yaptırdığını söylemekte.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimi isteyen kişilerdeki endişelerden biri de bu operasyonu yaptırdığının anlaşılmasıdır. Bu işlem sonrası önerilere uyduğunuz ve işlemi güvenilir bir yerde yaptırdığınız taktirde partneriniz/ eşiniz tarafından kesinlikle anlaşılmaz. Çünkü kanama aynen bakirelerde olduğugibi hatta daha fazla olmaktadır. İlişkiye girip kan geldiğinden sonra ise işlemi yapan doktor dahil olmak üzere kimsenin bunu anlama ihtimali yoktur.

İşlem kalıcı bir iz bırakmaz herhangi bir tahlilde veya ulturasonda çıkmaz, doğumda belli olmaz. Ancak işlem sonrası ilk ilişkiye girmeden önce yapılan bir jinekolojik muayenede deneyimli bir hekim bunu anlar. 18 yaşın üzerindeki bireylere yapılan kızlık zarı muayenesinde muayene sonucu sadece muayene olan kişiye söylenir. 18 yaş üzeri ve evli ise yada 18 yaşının altında ise doktorda kendi rızası dahilinde gelmedi kanaati oluşmuşsa devreye yasal prosedürler girdiği için hekimin bu kişiyi yasal mercilere yönlendirmesi çok daha uygundur.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326