OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemleri kullanılmadan gerçekleşen cinsel ilişkilerden gebelik elde edilmesini engellemek için kullanılan ilaçlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Etkisini iki şekilde gösteriyor. Yumurtlamayı geciktirip döllenmeyi engelleyerek, rahim iç tabakasını incelterek gebeliğin oluşmasını engelleyecek. Evet bazen hayat kurtaran ilaçlar olarak karşımıza çıkıyor.Ancak, ertesi gün hapı ile ilgili yan etkiler konusunda mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapları içerisinde bulunan östrojen ve pregesteron hormonları doğum kontrol haplarından çok daha yüksek düzeydeler ve tek seferde bu kadar hormonu vicuda almak sık kullanımlarda adet düzeninin bozulması, endometriumun yani rahim iç zarının incelmesi gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.Doğum kontrol haplarının dahi çok uzun süreli kullanımlarında bazı yan etkilerinin olduğu dikkate alınırsa çok daha fazla dozda ve tek seferde alınan hormon içeren ertesi gün haplarının metabolizma üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı tartışılmazdır.

Hapların içindeki bu hormonlar ve onlardaki ani değişimler en sık bulantı kusma gibi yan etkilerle karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte sık kullanımlarda ilaç direnç geliştirmesi ve etkisinin giderek azalması da olası bir sonuç. Bazı kadınlarda mide bulantısının yanı sıra kusma, baş ağrısı, meme uçlarında hassasiyet, huzursuzluk hissi, baş dönmesi, duygu durum bozuklukları ve iştahsızlık gibi diğer yan etkiler de çıkabiliyor. Ayrıca diğer sık rastlanan bir diğer yan etki ilaç kullanımını takiben lekelenme tarzı kanamalardır. Adet kanaması ise beklenenden biraz daha önce olabilir. Tüm bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No: 8 / 26 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326