OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Ameliyatla Kızlık Zarı Çıkarma

Ameliyatla Kızlık Zarı Çıkarma

Ameliyatla Kızlık Zarı Çıkarma / Alma

Ameliyatla kızlık zarı çıkarma, kızlık zarı tamirinin aksine çok daha nadir uygulanan bir ameliyattır. Ameliyatla kızlık zarı çıkarma işleminin tıbbi ismi hymenektomi dir.

Kızlık zarı çıkartma ameliyatı nedir?

Bazı durumlarda hymen yapısı oldukça kalın, sert olabilir, ortadaki açıklık oldukça küçük olabilir, yada açıklık hiç olmayabilir (ki buna miperfore hymen denir) veya bölmeli bir hymen yapısı olabilir.

Bu tür kızlık zarı yapılarında ilk ilişki oldukça zor hatta imkansız olabilir. İşte tüm bu formlardaki hymen yapıları cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılır ve daha rahat bir cinsel ilişki gerçekleşir.

Ameliyatla kızlık zarı çıkarma nasıl yapılır?

Kızlık zarı bölgesi çok ağrılı bir bölge olmadığından düzgün uygulanan bir lokal anestezi yöntemi ile kızlık zarı cerrahi aletler veya lazer kullanılarak çıkartılır.

Ameliyatla kızlık zarı çıkarma yöntemi sonrası kalan dokulara kanama kontrolü amaçlı sonradan alınması gerekmeyen dikişler konulur. Bu operasyon yaklaşık 10-15 dk sürer.

Ameliyat sonrasında hasta 15-20 dk’lık bir dinlenme sonrası normal hayatına döner. Aynı gün duş alınabilir, işe gidilebilir, herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur. Ameliyat sonrasında ilk ilişki için en az 2 hafta beklemek gereklidir, kullanılan dikişler 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden erir.

Güncelleme Tarihi: 29.11.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326