OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?

İlk gece / İlk cinsel ilişki

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için ön koşul kadının kendini psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesidir. Ayrıca karşı cinsel eşe güven de son derecede önemlidir.

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?

İlk cinsel deneyimin illaki ağrılı değildir. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok olasıdır.

Erkek biraz sabırlı davranmalı ve "ön sevişme" denilen sürecin uzatılarak vajenin yeterince ıslanması sağlanmalıdır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Ayrıca, kayganlaştırıcı jel (lubrikantlar) olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar da ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

Gerdek gecesi

Ülkemizde ve diğer görece olarak kapalı toplumlarda çiftler ilk cinsel birlikteliklerini tercihen evliliğe adım attıkları ilk gece deneyimlemeyi tercih etmektedirler.

Halk arasındaki adı gerdek gecesi olan ilk gece pek çok genç kız için hala son derece ürkütücü ve korku dolu olabilmektedir. Bilginin hızla yayıldığı ve paylaşıldığı şu dönemde çiftler artık eskisi kadar bu konuyu sorun yapmamakta ve ilk ilişkilerini genellikle sorunsuz yaşamaktadırlar. Ancak şehir efsanelerinin etkisine kapılan çok sayıda çiftte mevcuttur.

İlk gecede ya kanamazsa korkusu

Evliliğe hazırlanan gençlerin önemli bir kısmının haftasında ilk gece kanaması ile tereddütler, soru işaretleri mevcuttur. Kızlık zarının yapısı ile ilgili merak ettikleri şeyleri ilk ilişki öncesi bir jinekologa muayene olup gidermeleri bu tereddütlerini aydınlatmaya yeter.

İlk gecede çok canım yanar mı endişesi

Kızlık zarı yapısı sınır ağırdan fakir, bir mukoza katlantısıdır, ağrılı bir yapı değildir. Ancak cinsel ilişki öncesi yeterli ön sevişme ve ıslanma olmaz ise ilk ilişkide kızlık zarından ziyade vajina girişi, içi ve çevre dokusuda ağrılı yırtıklar oluşabilmektedir.

Bu nedenle çiftin ilişki öncesi yeterli bir ön sevişme ile kadındaki ıslaklığı sağlaması oldukça önemlidir. Yeterince ıslaklık olmadığı düşünülüyor ise bu amaçla satılan steril jellerden faydalanmak mümkündür.

İlk cinsel ilişkide ağrı kesici kremler uygulanmasına gerek yoktur

Kızlık zarı ağrılı bir yapı olmadığı için ağrı kesici kremlerin uygulanmasına gerek yoktur. İlk cinsel ilişkinin mutlaka ilk gece olması gibi bir zorunluluk yoktur. Çiftin kendilerini en hazır ve uyumlu hissettikleri bir zamanda ertelenebilir ilk ilişki.

Güncelleme Tarihi: 29.11.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326