OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Nerededir? Ne Kadar İçeridedir?

Kızlık Zarı Nerededir? Ne Kadar İçeridedir?

Kızlı zarı nerededir?

Kızlık zarı genital bölgede vulvada, vajina girişine 1-1,5 cm yakınlığındaki bölgededir.Küçük dudaklar aralandığında hafif bir ıkınma ile gözlemlemek mümkündür.

Kızlık zarı ne kadar içeridedir?

Kızlık zarı kişiden kişiye değişmekle birlikte vajina girişinden 1-1,5 cm kadar içeride doğal mukoza katlantısıdır.

Kızlık zarı nedir? Kızlık zarı vajina girişinde küçük dudaklar aralandığında yaklaşık 1-2 cm içerde, ağı içi dokusu gibi mukoza yapısında yaklaşık 3-4 mm kalınlığında bir tür doku kıvrıntısıdır. Rengi ve yapısı küçük dudaklara benzer. Yapısı, inceliği, kalınlığı, esnekliği açısından çok farklılık gösterir. Zarın orta kısmı açıktır ve adet kan, vajinal salgılar buradan dışarı boşalır.

Kızlık zarı dışarıdan görülür mü ?

Hymen yani kızlık zarı yapısı dışarıdan bakıldığında görülebilen bir yapı değildir. Görülebilmesi için uygun pozisyon verilmeli küçük dudaklar iyice aralanmalı ve hasta hafifce ıkındırılmalıdır.

Kızlık zarı vajina girişinde mi?

Kızlık zarı vajina girişinde 1-1,5 cm içeride bir yapıdır. Yüzeyel Travmalarla, sürtünme ile bütünlüğü bozulan bir yapı değildir.Bozulması için vajna girişinden içeriye penis veya benzeri cisim ilerletilmelidir.

Kızlık zarı herkeste var mıdır?

Kızlık zarı, döl yolu (vajina) mukozasının devamından ve vajina girişinde bir kıvrım oluşturmuş bir zardır. Kızlık zarı, her kadında vardır. Hiç yokmuş gibi görünen kadınlarda bile çok dar ve ince bir zar bulunur. Kızlık zarının çeşitli şekilleri vardır. Kızlık zarının ortasında çeşitli büyüklüklerde adet kanının akmasına yarayan delik ve delikçikler vardır. Bazen bu zarda hiç delik olmayabilir ve bu zar vajinayı tamamen kapayabilir. Bu durum kızın ilk adet gördüğünde kızlık zarı vajina mukozasının devamından ve vajina ağzında bir kıvrıntı adet kanının dışarı akmaması sonucu bir takım klinik şikayetlerin ortaya çıması sonucu genellikle tespit edilir. Tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarların deliği oldukça büyüktür. Penis yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326