OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalma

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalma

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınır mı?

Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Önceden anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Daha çok duhule müsait dediğimiz esnek tiplerdeki kızlık zarında meninin zara yakın bölgeye bulaşması ile spermler vajinaya kolay bir şekilde giriş sağlar ve gebelik olabilir.

Kızlık zarı bozulmadan sürtünmeyle hamile kalınır mı ?

Bir kadının hamile kalabilmesi için sağlıklı sperm hücrelerinin yol kat edip yumurtayı döllemesi gereklidir. Sürtünme sonrası boşalma ve meninin vajina girişinde uzun süre kalması spermin kızlık zarını aşarak yumurtaya ulaşmasına zemin hazırlar ve gebelik ihtimali ortaya çıkar.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma nasıl olur ?

Yakınlaşma, sürtünme gibi yöntemlerle esnek vulva, vajina girişine boşalırsa spermler hareketli hücre oldukları için zar bozulmamış olsada vajinaya girecek kadının yumurtlanma dönemine denk gelecek ise döllenme olur ve hamilelik gerçekleşir.

Kızlık zarı bozulmadan edetli iken hamile kalınır mı?

Adetli iken gerçek bir cinsel ilişkide dahi hamile kalmak mümkün değildir. Dolayısıyla kızlık zarı bozulmadan adetli iken hamile kalması söz konusu değildir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı % kaçtır?

Bu konu ile ilgili anlamlı bir bilimsel çalışma olmadığı için % vermek mümkün değildir. Ancak mesleki tecrübeme dayanarak çok yüksek olmadığını söyleyebilirim.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırsa nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulmasından bağımsız olarak kavite kalınlığının önemli belirtisi adet gecikmesidir. Kanda yapılacak test ile adet gecikmesini hemen takip eden direk gebeliği tespit etmek mümkündür.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırsa kürtaj olunur mu ?

Kızlık zarı bozulmadan gerçekleşen gebeliklerde kürtaj gerekir oldu ise mümkün olduğu kadar dikkatli davranarak kürtaj gerçekleştirilmeli ancak vakaların yaklaşık yarısında işlem esnasında kızlık zarı bütünlüğü bozulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 29.11.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326