OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bekaret Kontrolü

Bekaret kontolü kişi eğer kendisi kızlık zarı hakkında fikir sahibi olmak istiyor ise yapılan bir muayenedir. Konunun, sosyal, hukuksal, tıbbi yönü olduğu kadar psikolojik yönüde son derece öenmlidir.

Kimse 18 yaşının geçmiş bir bireyi zorla kızlık zarı muayenesine götüremez. Yasal bekaret kontrolü muayenesi için ise savcılık kararı ve aralarında adli, tıbbi, jinekolog ve psikiatrinin olduğu bir kurul onayı gereklidir.

Kızlık zarı nedir?

Toplumlarda bekaretin bir simgesi olarak kabul edilen kızlık zarının latince ismi ‘’hymen’’dir ve adı evlilik tanrısı olan hymenaios gelmektedir. Anatomik olarak vajina girişindeki mukoza dokusunun bir katlantısı olarak hymene gereğinden fazla anlam yüklenmekte ve bu bizim karşımıza sosyolojik ve hatta psikolojik bir sorun olarak çıkmadır.

Esasında ilk ilişkide kanama gibi bir zorunluluk olmamasına rağmen toplumsal dinamiklerin değişimi ile paralel özlellikle son yıllarda genç kızlarımızda psikolojik travmalara aile içi şiddet, namus cinayeti ve hatta intiharlara kadar giden oldukça acı deneyimlere neden olmaktadır.

Bilinen hiçbir görevi olmayan kızlık zarı denilen anatomik yapı ergenlikle birlikte hormonlarında etkisi ile yumuşayıp vajinanın girişinde ince bir mukoza kıvrımı olarak kalabileceği gibi vajina girişini tamamen kapatan adet kanındaki dışarıya çıkmasına olanak vermeyen imperfore hymen denilen sağlık sorunlara neden olabilir.

Kısacası kızlık zarı toplumsal ve sosyolojik bir fenomendir. Bu fenomenin kızların hayatını şekillendirmesi son derece üzücü bir durumdur.

Evlenmeden önce kızlık zarı muayenesi yapılır mı?

Kızlık zarı diye adlandırılan yapı vajinanın girişinde küçük dudakları (labiumminusları) aralandığında litotomi pozisyonun gözlemlenebilen şekli kişiden kişiye değişen mukoza katlantısıdır. Vajina girşinden 1-2 cm içeride damar ve sinirden zayıftır ve ilk ilişkide rengi açık pemden kırmızıya değişen ve az miktarda kanamaya neden açabilen bir dokudur.

Bazı kadınlarda hiç kanama olmayabilir ki bu da beklenen bir durumdur. Kızlık zarındaki ortadaki boşluğun oldukça geniş olduğu esnek kızlık zarı diye tanımlanır ve tüm kızlık zarlarının yaklaşık %’unu oluşturur ki buda hiç azımsanmayaak bir orandır.

Kızlık zarının ilk ilişkide kanamadığı durumlar kısaca şöyledir;

  • Esnek yapıda kızlık zarı,
  • Cinsel ilişkide fazlaca ıslanma ile vajinanın ve zarın esnemesi,
  • Zarın yapısal olarak damarsız olması ve yırtıkda olsa kanama olmaması,
  • Penis boyunun küçük olması.

Evlenmeden önce çiftler bazen evlilik öncesi danışmanlık için başvurmaktadırlar. Bu son derece doğal hatta sağlıklı bir durumdur.

Aile planlaması ile ilgili, jnekolojik sağlığı, cinsel sağlığı gözetmek bizlerinde arzu ettiği oldukça medeni ve olması gereken bir durumdur. Ancak evlilik yada ilk cinsel birliktelik öncesi erkeğin kadını kızlık zarı muayenesi ile şart koşması esasında tamda kızlık zarı fenomeninin bireysel zorbaca davranışıdır.

Sadece kadın kızlık zarı yapısının öğrenmek ve kendini duruma hazırlamak istiyorsa muayene yapılıp muayene olan kişiyi hekimin kızlık zarı ile ilgili şahsi fikrini söyleyebilir. Onun haricinde evlilik sonrası kızlık zarı ile ilgili yasal sorunlar zaten adli mercelerin resmi görüşlerini ibraz ettiği farklı bir prosedürdür.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı yunan mitolojisindeki düğün ve evlilik tanrısı hymen’den adının alan vajina girşinde bulunan ve bekareti simgeleyen anatomik bir yapıdır. Bekaret testi, bakirelik testi, kızlık zarı muayenesi gibi isimlerle anılan prosedür ile bu anatomik yapı hakıında fikir sahibi olmak mümkündür. Kızlık zarı muayenesi kızlık zarının bozulup boulmadığını anlamak için jinekologlar tarafından yapılan özel muayeneye verilen isimdir.

Kızlarımızın oldukça büyük yüzdesi toplumda bekaretin gereğinden fazla verilen önem nedeniyle kendi kızlık zarı yapılarını merak etmek ve bu nedenle jinekologlara gitmektedir.

Kızlık zarı muayenesi jinekolog tarafından litotomi pozisyonun yapılan muayenedir. Kızlık zarı muayenesi için hasta sırt üstü yatar, bacaklar açılır bacaklar açık bir konumda ike libium minüsler(küçük dudaklar) her iki tarafa çekerek açılır ve hymen gözle incelenerek muayene yapılır. Bazen büyük dudakların dolgu veya kilolu kadınlarda dudakları çekmek ve kaymayı önlemek için gazlı bez kullanabilir.

Kızlık zarının daha içeride olduğu vakalarda jinekolog hastaya ıkınmasını söyleyerek kızlık zarının net görmesini söyleyebilir. Kızlık zarı muayenesi 3-4 dk sürer ve doktor bu muayene esnasında herhangi bir şey sokmaz. Hastanın canı yanmaz ve muayene ile kızlık zarının bozulma ihtimali yoktur.

Kızlık zarının kişinin kendisinin yapması ayna ile görmesi ve bir sonuca varması mümkün değildir hatta bu muayene çabaları esnasında kızlık zarına zarar vermesi mümküdür.

Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının bozulup bozulmadığı esnasında zarı yapısı ile ilgili bilgide alması mümkündür. Septalı (bölmeli) ve kribriform elek gibi zarlarda ilk ilişki diğerlerine göre daha zor olabilir ve bazende cerrahi müdahale doğurabilir. Kızlık zarı bu konuda tecrübeli jinekolog hekim tarafından hemen tanı konulan muayenedir. 18 yaş üstü hastalar kendi rızası ile muayeneyi olurken 18 yaşın altında aile rızası gerekir.

Kızlık zarı muayenesi bilgisi kesinlikte gizli tutulmakta ikinci kişilerle veya resmi bir kurumla paylaşılmamaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

Özellikle erkek toplumlarda kadının ilk kez cinsel ilişkiye girdiği kabul edilen kızlık zarı kanaması oldukça önemli kabul edilmektedir. Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının yapısı bozulup bozulmadığı ilişkide kanayıp kanamadığı bilgileri alması için genç kızlar jinekologlara baktırmaktadırlar.

Kızlık zarı muayenesi tecrübeli jinekologlar tarafında oldukça kısa süren ve muayene esnasında ağrı hissedilmeyen bir muayenedir.

Kızlık zarı yapı olarak ince, cilt yapısından farklı olan ağız içi dokusu olan mukoza yapısında kan ve sinir dokusundan fakir bir dokudur. Yapısına göre kişiden kişiye değişiklik gösterir tüm kızlık zarlarının 25-30’u esnek dediğimiz yapıdadır. Esnek kızlık zarları ilişki esnasında ve hatta doğum yapan kadınlarda dahi yırtılmadan bütünlüğünü koruyabilir.

Hijyenik koşullarda, tam bir gizlilik içerisinde yapılan kızlık zarı muayenesi Ankara ’da farklı kliniklerde farklı fiyatlarda yapılmaktadır. Bu her kliniğin ve doktorun kızlık zarı muayenesi fiyat politikası ile ilgili bir durumdur.

Bekaret Kontrolü Neden Yapılır?

Bekaret kontrolü ile kızlık zarı yani hymenin bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, var ise eğer zedelenmeler ve doğal çentikler tespit edilip not edilir.

Konunun yani bakirelik testinin yasal yönü gereğince bu bilgiler sadece muayene olan kişi ile paylaşılır! Rapor verilmesi uygun değildir ve kanuni bir geçerliliği yoktur. Jinekolog doktor sadece kendi görüşünü bildirir.

Bakirelik kontrolü nasıl yapılır?

Kızlık zarında kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının (hymen) bozulup bozulmadığı anlaşılamaz. Bakirelik (Bekaret) kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır.

Bekaret mueyanesi kızlık zarı muayenesidir ve aynı şekilde yapılır. Kızlık zarı dışarıdan bakınca görünmeyen bir yapıdır. Hasta jinekolojik muayene koltuğunda iken küçük dudaklar aralanarak yapılan son derece basit, sadece gözlemlemeye dayanan bir muayene şeklidir.

Her hangi bir alet kullanılmaz, içeriye bir şey ilerletilmez. Bu muayene ile kızlık zarına kesinlikle zarar verilmez. Başka hiçbir yöntem ile (ultrason, tomografi vs.) kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak mümkün değildir.

Bekaret (Bakirelik) muayenesi son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Muayenede uzman jinekolog gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler, böylelikle kişinin bakire olup olmadığı anlaşılmış olur.

Kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi?

Kızlık zarı muayenesi yasal bir muayenedir. 18 yaşını dolduran her kadın tarafında talep edilebilir. Adli (yargıya intikal edecek) durumu söz konusu değilse kayıtlara geçmez 1-2 dk süren muayene ile tecrübeli doktor kızlık zarının durumu ve tipi hakkında tanı koyarak bunu muayene talep eden kişi ile paylaşır. Kızlık zarı muayenesi esnasında kızlık zarına yada vajinaya hiçbir şekilde dokunulmaz, iğne yapılmaz ilaç verilmez. Muayene esnasında kızlık zarını yırtacak bir cihaz kullanılmaz.

En çok sorulan sorulardan olan kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi? ’nin cevabını kişinin muayene olduğu kuruma ve politikasına bağlı olarak vermek gerekmektedir. Devlet bünyasinde hastanesinde hiçbir hastanede bekaret testi de denilen isteğe bağlı kızlık zarı muayenesi yapılmamaktadır. Ancak adli makamlar da içinde psikiatri ve jinekoloğunda olduğu bir ekip tarafında kızlık zarı muayenesi yapılıp rapor düzenlemektedir.

Özel kliniklerde veya hastanelerde ise bu tür kayıtlar tutulmaz veya adli bir gereklilikle olmadığı takdirde (tecavüz, darp kaza) vs. isteğe bağlı kızlık zarı muayeneleri kayıtlara geçmez, bilgi kişinin kendisi ile paylaşılır. Ayrıca bu muayene sonrasında rapor düzenlenmez veya düzenlense dahi bu bilginin yasal gerekliliği yoktur.

Bekaret kontrülünü kendim yada arkadaşım / partnerim yapabilir mi? anlarmı?

Kendi kendine kızlık zarı (bekaret) muayenesi olmaz. Ayna ile kızlık zarını görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak bir deneyim gerektirir.

Bazı durumlarda bir jinekolog bile buna karar veremeyebilir ve "kolposkopik incelemeye" gereksinim duyabilir. Kolposkopi cihazı, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır.

Özellikle "doğal çentik" bulunan kızlık zarlarında bekaret kararını vermek güç olabilir.

Güncelleme Tarihi: 24.10.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326