OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bekaret Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bekaret Kontrolü

Bekaret kontolü kişi eğer kendisi kızlık zarı hakkında fikir sahibi olmak istiyor ise yapılan bir muayenedir. Konunun, sosyal, hukuksal, tıbbi yönü olduğu kadar psikolojik yönüde son derece öenmlidir.

Kimse 18 yaşının geçmiş bir bireyi zorla kızlık zarı muayenesine götüremez. Yasal bekaret kontrolü muayenesi için ise savcılık kararı ve aralarında adli, tıbbi, jinekolog ve psikiatrinin olduğu bir kurul onayı gereklidir.

Bekaret Kontrolü Neden Yapılır?

Bekaret kontrolü ile kızlık zarı yani hymenin bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, var ise eğer zedelenmeler ve doğal çentikler tespit edilip not edilir.

Konunun yani bakirelik testinin yasal yönü gereğince bu bilgiler sadece muayene olan kişi ile paylaşılır! Rapor verilmesi uygun değildir ve kanuni bir geçerliliği yoktur. Jinekolog doktor sadece kendi görüşünü bildirir.

Bakirelik kontrolü nasıl yapılır?

Kızlık zarında kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının (hymen) bozulup bozulmadığı anlaşılamaz. Bakirelik (Bekaret) kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır.

Bekaret mueyanesi kızlık zarı muayenesidir ve aynı şekilde yapılır. Kızlık zarı dışarıdan bakınca görünmeyen bir yapıdır. Hasta jinekolojik muayene koltuğunda iken küçük dudaklar aralanarak yapılan son derece basit, sadece gözlemlemeye dayanan bir muayene şeklidir.

Her hangi bir alet kullanılmaz, içeriye bir şey ilerletilmez. Bu muayene ile kızlık zarına kesinlikle zarar verilmez. Başka hiçbir yöntem ile (ultrason, tomografi vs.) kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak mümkün değildir.

Bekaret (Bakirelik) muayenesi son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Muayenede uzman jinekolog gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler, böylelikle kişinin bakire olup olmadığı anlaşılmış olur.

Bekaret kontrülünü kendim yada arkadaşım / partnerim yapabilir mi? anlarmı?

Kendi kendine kızlık zarı (bekaret) muayenesi olmaz. Ayna ile kızlık zarını görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak bir deneyim gerektirir.

Bazı durumlarda bir jinekolog bile buna karar veremeyebilir ve "kolposkopik incelemeye" gereksinim duyabilir. Kolposkopi cihazı, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır.

Özellikle "doğal çentik" bulunan kızlık zarlarında bekaret kararını vermek güç olabilir.

Kimlere bekaret (bakirelik) testi yapılır?

18 yaşını geçen her kadın kendi isteği ile genel jinekolojik muayene kapsamında kızlık zarı yapısı ile ilgili bilgi edinebilir. Bunun için jinekolojik muayene gereklidir. Jinekolojik muayenede uygun pozisyonda dudaklar aralanarak ve kızlı zarı gözlemlenerek yapılan bir muayenedir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326