OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir?

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir?

Kızlık Zarı Doğal Çentik

Bazı tür kızlık zarı yapılarında tabana kadar inmeyen doğal çentiklenmeler vardır. Yırtılma kabul edilmez bu tür yapılar. Kızlık zarında doğal çentik bulunan vakalarda başarılı bir biçimde dikim yapılmaktadır. Bu durum %20 oranında görülen bir durumdur.

Genç kız herhangi bir ilişki yaşamadığı halde zarın deliğe bakan yüzü tamamen düz değildir ve girinti çıkıntı şeklinde doğal çentikler vardır. Bu durum kişinin bakire olmadığı anlamına gelmez.

Kızlık zarında doğal çentik nedir?

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alan, yuvarlak ve membrana benzer bir yapıdır. Ortasında adet kanının olmasını sağlayan bir boşluk vardır. Kızlık zarında oluşan zedelenmeler, yırtılmalar ve çentiklenmeler bu boşluk baz alınarak ifade edilir. Boşluğu saat kadranı gibi düşünürsek oluşan hasarın yerini anlatmak daha kolay olur.

Tam olarak tabana inen yırtıkların varlığında (tek bir günde olsa dahi) hymen perfore ifadesi kullanılır ki bu da kızlık zarının bozulduğu anlamına gelir.

Çentik varlığı zarın bozulduğu anlama gelir mi?

Bazı durumlarda, doğuştan gelen veya sonradan olan travmalar nedeni ile kızlık zarında oluşan yırtıklar tabana kadar inmez. Bunları yarım yırtık diye de tanımlamak mümkündür. İstek doğuştan olsun ister sonradan oluşsun bu tür hasarlarda kızlık zarı tam bozulmadığı için bekaret korunmaktadır.

Yani muayene sonrası kızlık zarında doğal çentik olduğu tespit edilen kişiler hymen intakt yani bakire kabul edilmektedir.

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi yani hymenoplasti bütünlüğü bozulmuş olan kızlık zarının cerrahi yöntemlerle kanama sağlanacak şekilde onartılmasıdır.

Kızlık zarı dikiminde 2 çeşit vardır. Vajinadan doku kaldırılarak yeni bir kızlık zarı oluşturularak yapılan flep yöntemi, sadece yırtılmış kenarların yakınlaştırıldığı geçici kızlık zarı dikimi.

Kızlık zarı kesin kanar mı?

Her doğal kızlık zarının mutlaka kanayacağı bilgisi doğru değildir. %20-30 oranında hymen yapısı esnek denilen yapıdadır ve kanama gerçekleşmez.

Güncelleme Tarihi: 23.12.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326