OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Kızlık Zarı Dikiminin Garantisi Var Mıdır?

Kızlık Zarı Dikiminin Garantisi Var Mıdır?

Bu sorunla karşılaşan genç hanımların en önemli ve en kritik sorusu kızlık zarı dikiminin garantisi var mıdır? O gece bir sorun yaşar mıyım? Ya olmazsa, ya kanamazsa ben ne yaparım? İşte bu yazıda bu işlemi yaptıran hastalarımızın endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar yapmaya gayret edeceğim.

Kızlık zarı dikimi esasında estetik bir operasyondur ve hymenoplasti operasyonu olarak geçer jinekolojik operasyon presedürlerinde yasal bir işlemdir, yasak değildir. Kızlık zarı dikimini yaptırarak suç işlemiş olmuyorsunuz. 18 yaşını dolduran her hanım kendi isteği ile bu işlemi yaptırabilir. 18 yaşın altı ise (15 yaşa kadar) aile büyüklerinin onayını getirecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Kesin Sonuç Verir Mi?

Kızlık zarı dikimi için tek bir kez ilişki veya yıllar süren cinsel hayat, hatta ve hatta doğum yapmış olmak gibi detayların çok bir önemi yoktur. Bu bilgi sadece teknik olarak işlemi yapan hekimin hangi tür operasyon yapması gerektiğini belirlemesine yarar. Hiçbir şekilde doğurganlığı etkilemez. İlerleyen yaşantıda cinsel haz almayı etkilemez, iç genital organlar veya vajina ile ilişkisi yoktur, adet döngüsünü etkilemez.

Dikim sonrası ilk ilişkiyi başarılı şekilde gerçekleştiren hastalarda ilişki sonrası işlemi yapan hekim dahi kişinin böyle bir işlem yaptırdığını anlamaz. İlerleyen yıllarda herhangi bir şekilde karşısına çıkmaz doğumda belli olmaz, herhangi bir muayenede, ulturasonda veya MR, BT görüntüleme yöntemlerinde ortaya çıkmaz. Ayrıca işlem tekrar tekrar yapılabilir bunu için bir kısıtlama yoktur. Kızlık zarı olmayacak kadar dikim yapılmış vakalarda dahi vajinanın duvarından zar elde edilebildiği için defalarca yapılabilir bu işlem.

Kızlık zarı dikimi yaptıranların sorduğu diğer bir soru ise; kızlık zarımı diktirdiğim anlaşılır mı? Sorusudur. Ameliyat yöntemi olarak flep yöntemini kullanıp çok ince dikişler kullandığımız için iz kalma ihtimali oldukça düşük olduğundan işlemin yapıldığı genellikle ortaya çıkmaz ancak dikkatli ve deneyimli bir jinekolog böyle bir işlem yapıldığını ortaya koyabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası bakım son derece önemlidir ve operasyonun başarısını belirler. Verdiğimiz ilaçların düzenli kullanımı, yapılmaması gereken hareketler ve kısıtlamalara yeterince uygulaması ve belirlenen tarihlerde kontrollere gelmesi ile bu işlemin garantisi son derece yüksektir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326