OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Vajina Beyazlatma

Genital (Vajinal) Bölge Beyazlatma Ankara

Kadınlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biride genital bölge beyazlatma işlemidir. Güzellikle ve estetik algısı çağlar boyunca ve akımlar çerçevesinde değişkenlikler göstermekle birlikte kültürler arasında farklılıklar sergilemektedir. Kadın genital bölgesi için nispeten açık pembe renkli tüylerden arınmış bir vulva daha çok beğeni toplamaktadır.

Vulvanın dış görüntüsü, şekli ve rengi hiçbir şekilde sağlık sorunu olmamakla birlikte toplum algısının dışında olduğunda kadının kendi cinselliğini sorgulaması yol açmakta ve özgüveninin düşünebilmektedir.

Vajina Beyazlatma Not

Genital bölge niye kararır?

Genital bölge esmerleşmesindeki en önemli neden bu dokulardaki östrojen hormonunun yoğunluğudur.

Östrojen hormonu güneş güneş ışığının etkisi ile genital alanda renk koyulaşmasının sağlayan melanasit adı verilen hücreleri uyararak genital bölgede renk koyulaşmasına neden olabilmektedir. Kapalı (tüyler ve kıyafetlerle) bir bölge olmasına rağmen ultraviyole ışınları bu bölgeye kolayca ulaşabiktedirler.

Diğer yandan gebelikler ve doğum kontrol hapları, uzun süreli kullanılmak zorunda kalınan bazı hormon ilaçlar, bu bölgeye sürülen bazı kremler uygulanan cerrahi girişimlerde vulvar bölgede renk koyulaşmasına neden olur. Ayrıca genetik olarak bazı bireylerde genital bölge daha esmerdir.

Vajina Beyazlatma Lazer

Genital bölgeye uygulanan kremler, pleengler, cilt soyma işlemler ile cildi üst katmanı soyularak geçici bir renk açma işlemi sağlanması mümkün olsada kullanılan çoğu kimyasalın genital bölge cildine verdiği zararlarıda göz önünde bulundurmak gerekir.

Fraksiyone karbondioksit lazerle gerçekleştirilen genital bölge beyazlatma işlemi cildin daha derin katmanlarına etki ederek kalıcı bir beyazlatma sağlar.

Genital Bölge Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kanama olan bölgeler belirlenir ve kanamanın derece ve cilt tipine göre lazerle vajina beyazlatma uygulaması yapılır. 15 dk civarı süren bir uygulamadır genital beyazlatma işlemi. Klinik cihazından ve genellikle anestezi gerektirmeyen bir işlemdir.

Ancak ağrı eşiği düşük olan hastalarda işlem öncesi lokal anestezik kremler uygulanabilmektedir veya işlemin konfor açısından hafif bir sedasyon anestezi uygulanabilir.

Lazerle Vajin Beyazlatma Sonrası

Vajina vajina beyazlatma işleminin hiçbir riski yoktur. Çok nadir olarak lazer iyi ayarlanmaz ise ciltte tahrişler ve yanıklar oluşabilmektedir.

İşlemden sonra genital bölgede yanma, kızarıklık ve daha sonra da cildin soyulması ile geçici bir kararma oluşabilmektedir. Nadirde olsa ciltte su toplanması olabilir. Sonrasında doktorun vereceği kremleri kullanmak iyileşmeyi hızlandırır. İşlem sonrası aynı gün kadın normal hayatına dönebilir. Banyo yapabilir, 3-4 gün sonra cinsel hayatına dönebilir. Solaryum veya güneşlenme bu işlem sonrası önerilmez.

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemide genellikle tek seans yeterli olmaktadır ancak cilt tipine ve dokunun vereceği cevaba göre bazı hastalarda 2-3 seansta gerekebilektedir.

Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326