OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Genital Bölge Dolgusu ve Dış Dudak Estetiği

Genital Bölge Dolgusu ve Dış Dudak Estetiği

Genital Bölge Dolgusu ve Dış Dudak Estetiği Nedir?

Estetik algısının kültürlere ve çağlara göre değişmesi ile parelel olarak genital bölge için arzu edilen dış görünümdede bazı değişiklikler olmuştur. Genital estetik konusunda gelen talepleri önemli bir kısmıda büyük dudaklar denilen, tıbbi adı labia majöra olan üzeri tüğ ile kaplı yağ dokusundan zengin bölgeye ait estetik değişiklikler.

Büyük Dudaklar Neden Sarkar?

Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte ve sarkarak kırışık bir görünüm almaktadır. Kolejen dokusunun genetik olarak daha zayıf olduğu kişilerde bu durum daha sık görülmektedir.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, kronik mantar varlığına bağlı aşırı kaşıntılar, bazı cilt hastalıkları, hızlı kilo alıp vermeler, menepoz, yaşlılıkta dış dudaklarda sarkıklık ve volüm kaybına sebep olabilir. Genital bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile vulvada daha vurgun ve genç bir görünüm elde edilir.

Büyük dudaklara dolgu nasıl yapılır?

Genital bölge dokusu ile amaçlana dış genital bölgenin daha parlak, dolgun ve genç bir görünüm elde edilmesidir. Büyük dudak dolgusunda 2 metaryel kullanılır.

1-Hyaluronik asit kullanılır: Kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan hyaluranik asit muayenehane ortamında lokal yada sedasyon anestezi ile büyük dudaklara enjekte edilir. Kullanılan miktar kişiden kişiye değişmektedir. Hyaluranik asitin süresi 6-8 ay kadardır. Sonrasında isteye bağlı tekrarlanmasında sakınca yoktur.

2- Yağ enjeksiyonları: Liposuction yöntemi ile kişinin kendisinden (karın, uyluk içi, kalça) alınan yağ dokusunun her iki büyük dudağa enjeksiyon yöntemine dayanır. Hyaluranik asite göre daha dayanıklıdır ve daha uzun sürelidir. Hastane ortamında yapılan işlemdir

Genital bölge dolgusu sonrasında nelere dikkat edilir?

Genital bölge dolgusu sonrası hasta 1-2 gün istirahat etmelidir. Uygulamaya bağlı kanama, hematom riski oldukça az olmakla birlikte oluşan hematom genellikle kendiliğinden iyileşir.
İşlemden sonra 15 gün ilişkiye girilmemeli 1 ay boyunca hamam, sauna kullanılmamalıdır. Ağır spor egzersizler yine 1 ay kadar yapılmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 23.12.2023
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326