OP. DR. MÜGE AKSOY Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Müge Aksoy
0312 284 7326

Genital Estetiğe Yaklaşım

Genital Estetiğe Yaklaşım

Merhaba, mutlu haftalar… Bu haftaki konumuz son yılların oldukça popüler konusu; genital estetik Bir kadın ve kadın hastalıkları uzmanı olarak iki pencereden de konuyu ele almak isterim.

Söze aslında şöyle başlamak gerekir. "Olan Mükemmeldir"

Her birimizin kendimize özgü bir beden yapısı, formu, cilt elastikiyeti rengi vardır. Ancak pek azımız bundan hoşnutuzdur ve memnuniyet duyarız. Kendilik algımıza yaklaşımımızda objektivitemizi kaybederiz ve başkasında Olanın mükemmel olduğunu düşünmeye başlarız. Bu belki de kendimizi hem ruhsal hem fiziksel olarak tanıyıp kabul edememe durumunun bir sonucudur. Burada elbette çok sayıda dinamik işlemektedir. Toplumsal dinamikler Trendler, sosyoekonomik, impulslar, kapitalizmi alevlediği enerji ve en güzele sahip olma arzusu, kendilik değerine ulaşmadaki engeller ve belki de en örtülü ve en önemli faktör olan cinselliğe bakış açısı…

Elbette bizler, bir jinekolog olarak durumun daha çok fiziksel ayağını oluşturuyoruz. Fakat genital organlardaki memnuniyetsizliği bir bütün olarak ele almalı ve durumun aslında çoğunlukla fiziksel bir sorunla birlikte psiko seksüel kompedentinin de olduğu yönünü gözden kaçırmamamız gerekir. Sağlıklı ve hasta kavramlarına tam hakim olmalı, kadının aslında tam olarak Ne istediğini algılayabilmeli (ki bazen kendileri dahi bu konuda net olmayabilirler) alt metinleri okuyabilmeli ve gerekli ise operasyonu bu doğrultuda yapmalıyızdır. Bazen gerçekten de durum bir sağlık sorunu olarak önümüze gelir. Örneğin ileri derece deforme olmuş küçük dudaklar, doku katmanları arasında enfeksiyona zemin hazırlayan bir besi yeri görevi görür. Yada cinsel ilişkide penisle birlikte vajina içine girer bu ilişkinin kalitesini bozar hem de dudaklar travmaya uğrar veya uzun ve sarkmış bir dudak adet dönemi pede yapışıp erezyona uğrar ve kadının hem sağlığını hem sosyal hayatını olumsuz etkiler.

Bazen vajinadaki genişlik ileri rektosele (rektum ön duvarının vajinadan çıkması) neden olup kabızlığa yol açar yada çok sayıda veya zor doğumlar ciddi kalıcı doğum yırtıklarına neden olup epizyotomi hattında ağır skor dokusuna sebebiyet verebilir. Aynı zamanda genişlemiş vajina cinsel ilişkide penisi kavrayamaz ve kadında kendine güvensizliğe, partnerine karşı mahçup olmaya neden olabilir.

Anti parantez vajinal genişlik ile kadının cinsel ilişkide haz almamasının doğrudan bir ilişkisi yoktur. Kadındaki haz organı klitoristir ve erkekteki penisin karşılığı olarak düşünmek gerekir. Bunlar yani labioplasti (küçük dudakların cerrahi olarak küçültülmesi ve eşitlenmesi) vajinoplasti (genişlemiş vajinanın daraltılması) (doğum yırtıklarının düzeltilmesi) epizyotomi skorlarının çıkartılması çok sıklıkla yaptığımız cerrahi operasyonlardır. Ancak vulva beyazlatma, büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu klitorise müdahaleler söz konusu olduğunda olayın jinekolojik boyutundan ziyade psikolojik boyutunun da olduğunu ve kadını mutlaka bu çerçevede yönlendirmek ve uygun hastaya uygun işlemi yapmak gerekliliğini düşünüyorum. Bunun için de hastayı mutlaka dikkatle dinlemeli altta yatan dinamiği gözden kaçırmamalıyız.

Kadın gerçekten de özel bir varlık, sadece doğum eylemini yapabilmesi bile onu özel ve muhteşem yapıyor. Belki bazılarında ufak dokunuşlar gerektiren detaylar olabilir ancak, bu onun mükemmelliğinden hiçbir şey kaybettirmez...

Mutlu Kalın.

Güncelleme Tarihi: 24.01.2024
Op. Dr. Müge Aksoy
Editör
Op. Dr. Müge Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Op. Dr. Müge AksoySoru ve Randevu Formu
OP. DR. MÜGE AKSOY
1443. Cad. YDA Center A Blok, Kat: 6 No: 197 Çukurambar Çankaya Ankara Türkiye
Tüm Fotoğraflar
Op. Dr. Müge AksoyOp. Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 284 7326