Hasta Görüşleri0312 284 73 26OP. DR. MÜGE AKSOYKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kızlık zarının yapısı ve yırtılması

Hymen vajinanın yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan bir mukoza kıvrımıdır. Bu kıvrımın vajina içerisine doğru olan zedelenmesi kızlık zarı yırtılmasıdır.

  • Kızlık zarının yapısı ve yırtılması
    20.08.2017

    İncele

Kızlık zarı nasıl bir yapıdadır?

Kızlık zarı ağız içi yapısındaki dokuya( mukozaya) benzeyen bir yapıdadır, ince kılcal damarlar barındırır, ilişkide kanayan bu ince damarlardır. Zar, ortasında vajina salgıları ve adet kanını dışarı atmaya yarayan bir açıklık bulundurur. Her genç kızda bu açıklığın şekli, büyüklüğü ve yeri farklıdır. Bu farklılıklara göre kızlık zarı tiplere ve çeşitlere ayrılır. Zannedildiği gibi ne çok derinde nede yüzeyeldir. Vajinanın 1-2 cm içerisindedir, bu nedenle yüzeyel sert temaslar bile bazen zara zarar verebilir.

Vajina girişindeki zarın oluşturduğu yuvarlak delik küçük ise zarı kalın olarak değerlendiririz ilk ilişkide kanama nispeten biraz fazla olacaktır, delik geniş ise çok az bir kanama olur veya hiç kanama olmayabilir.

Retiküler Hymen: Zarın kenarları girintili çıkıntılıdır, oldukça nadir görülür.
Fimbrial Hymen: Kızlık zarının ortasındaki yapı saçaklı görünümdedir, genellikle ilk ilişkide kanamaz.

1000‘ de 1 oranında kızlık zarı hiç oluşmamıştır.

Kızlık zarı yırtılması nasıl oluşur ?

Hymen vajinanın yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan bir mukoza kıvrımıdır. Bu kıvrımın vajina içerisine doğru olan zedelenmesi kızlık zarı yırtılmasıdır. Zar tek bir yerden yırtılabileceği gibi aynı anda birçok yerden de yırtılabilir. Tanımlamayı saat kadranını tarif ederek yaparız. En sık saat 6 yönünden yırtılma oluşur, 3 ve 9 yönü yırtıkları da sıkça görülür. Kızlık zarı dikiminde bu yırtıkların sayısının ve yönünün önemi yoktur.

Yırtıklar çoğunlukla cinsel ilişkide penis ile tampon kullanımı sırasında, mastürbasyon esnasında veya yabancı bir cisim sokulması sonucu oluşur.

KIZLIK ZARI
Size ne konuda yardımcı olabiliriz ?

Op. Dr. Müge Aksoy cevaplıyor!

Randevu almak için 0312 284 73 26 nolu numaramızı arayabilirsiniz.

Op. Dr. Müge Aksoy
Soru ve Randevu Formu