Hasta Görüşleri

+90 312 284 7326

Op.Dr. Müge AksoyKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Muayenesi

Ankara ilinde en güvenilir ve en sağlıklı yöntemlerle kızlık zarı muayenesi, %100 geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi için hemen randevu talebinde bulunabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi fiyat bilgisini de randevu aşamasında sorabilirsiniz. Randevu almak için +90 312 284 7326 numaramızı ayarın !

Kızlık Zarı

Kızlık zarı yani Latince adı ile Hymen, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan "evlilik ve düğün tanrısı" dır. Gerdek gecesi bu Tanrı'ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır.

Hymen yani kızlık zarı lokal anestezi altında tamir edilebilir veya kızlık zarı dikimi operasyonu uygulanabilir.

Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir veya dikim yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı muayenesi Ankara

Bir kişinin bakire olup olmadığı kızlık zarının muayenesi ile anlaşılır. Bu muayeneyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hekim yapar. Kızlık zarı muayenesi oldukça basitbir muayenedir, oldukça kısa sürer. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz ve bu muayene ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmesi mümkün değildir.

Ankara 'da ki kliniğimizde kızlık zarı muayenesi için +90 312 284 7326 nolu hattımızı arayarak hemen randevu alabilirsiniz.

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada her iki bacak açık iken kadın doğum uzmanı tarafından yapılan basit bir muayene tekniğidir. Küçük dudaklar bir miktar dışarı doğru çekilerek ve bazen de hasta ıkındırılarak vajinayı çevreleyen kızlık zarı halkası ortaya çıkartılır ve zarın sağlam olup olmadığı veya zedelenme olup olmadığı hakkında net bir bilgi elde edilir.

Kızlık zarı dikimi Ankara

Kızlık zarı yani hymen pek çok toplumda kadında saflığı ve bekareti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekaret büyük önem taşımaktadır. Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehditinden korunmak için kızlık zarı dikimi ihtiyacı doğurur.

Hymen yani kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında tamir edilebilir. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve kızlık zarı dikimi yetersiz kalacağı için bekaret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

Kızlık zarı dikiminde en sık kullanılanlar kalıcı yöntem de denilen fleb yöntemi ve basit olarak uc uca dikerek yapılan birleştirme tekniğidir.

Bu yöntemle yapılan (Fleb Tekniği) kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Bu tip dikimde kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir.

Ankara 'da bulunan kliniğimizde kızlık zarı dikimi ameliyatlarında talep esastır, sağlık sorunu kabul edilmediği için ister kalıcı ister ilişki öncesi kızlık zarının dikimi kişini o anki isteğine göre yapılır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı 2017

Ankara 'da 2017 yılı itibariyle kızlık zarı dikimi fiyatları klinikten kliniğe, doktortan doktora değişmekle birlikte yapılan operasyonun tekniği (geçici kızlık zarı dikimi veya fleb kalıcı kızlık zarı dikimi) ve uygulanan anestezi şekline göre de değişmektedir. Kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı delinmesi, kızlık zarı patlaması gibi bir teşhiş durumunda Ankara ilindeki kızlık zarı dikimi kliniğimize gelerek veya +90 312 284 7326 telefon hattımızı arayarak net bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Kızlık zarının dikildiği iyileşme sürecinin tamamlandığı süre bitiminde kişinin eşi tarafından anlaşılmaz. Deneyimli jinekolog haricinde kimse kişinin bu işlemi geçirdiğini anlayamaz. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki gerçekleştikten sonra, gebelikte veya rutin bir jinekolojik muayene esnasında jinekolog tarafından bile bu işlemin yapılmış olduğu anlaşılmaz, konu kapanır gider.

Kızlık zarı dikimi yaptıran hastaların en sık sorduğu soru  “Kesinlikle kanama olur mu“ sorusudur. Bu konuda deneyimli tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında ve tavsiyelere uyulduğunda kızlık zarı ilk ilişkide kesinlikle kanar.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri

  1. Kalıcı (Flep) kızlık zarı dikimi: Flep yöntemi olarak da adlandırılır. Düğünden en az 2 ay önce kızlık zarı dikimi yapılır, esas teknik budur. Vajinanın mukoza dokusu ile yeni bir kızlık zarı oluşturulurken aynı zamanda vajina daraltılarak hiç ilişkiye girmemiş haline döndürülür. Sonrasında 6 hafta kadar sonrasında hasta mutlaka kontrole çağırılır. Kendi klinik pratiğimde bu tekniği uyguladığım düğün öncesi de mutlaka görmek isterim.
  2. Geçici (düğün öncesi) kızlık zarı dikimi: Bu kızlık zarı dikimi tekniğini yeterince zamanı olmayan kişilere önermekteyiz. İlk ilişkiden yaklaşık 5-6 gün önce yırtılmış olan kızlık zarı kenarları çok ince, mikroskobik iplerle yanyana getirilip dikilir ve ilk gece kanaması sağlanır. Bu ipler partner tarafından görülen veya hissedilen ipler değildir, kendiliğinden kaybolur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi

Flep yöntemi esnasında genellikle sedasyon denilen oldukça hafif bir anestezi uygulanır, çünkü vajinadan doku çıkartılması bolca lokal anestezi yapılsa bile bir miktar ağrılı bir işlemdir. Hasta işlem esnasında uyur ve hiçbir şey hissetmez, hatırlamaz işlem sonrası yaklaşık1-2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına döner. İlk 1 aylık sürede ağır egzersizler ve havuz önerilmez. Dikişler kendiliğinden erir, bazen de kişinin tuvalet veya banyoda eline gelebilir, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Düğün öncesi yöntem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılan ağrısız bir yöntemdir. Ankara 'da ki kliniğimizde kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Sezaryen veya normal doğum yapmışlar dahi kızlık zarını diktirebilir. Normal doğum yapmışlarda, kalıcı kızlık zarı dikimi (flep) yöntemine vajina daraltma da işlem esnasında uygulanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal daraltma operasyonu yapılmaz, kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılabilir. Vajina daraltma ile ilgili daha fazla bilgi için genital estetik sayfasımızı incelebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata bisiklete veya motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.

kızlık zarı dikimi

Mümkün olduğunca lifli gıda tüketip bol sıvı tüketerek kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Doku iyileşmesini hızlandırmak ve genel vücut direncinizi iyileştirmek için beslenmenize de dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı dikimidir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile tamir veya dikim denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.

Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.

Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının dikiminde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi

Basit teknikte (uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem düğün öncesi evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.

Yine geçici işlem sonrasında küvet, havuz, deniz ve kabızlık konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Gelin hamamı veya spa dikişleri gevşetebileceğinden işlem sonrası yapılmaması gereken şeylerdir. Ankara 'da ki kliniğimizde geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaklaşık 8-10 dakika sürmektedir.

Kızlık zarı dikimine hangi durumlarda başvurulur ?

Kızlık zarı dikimine kızlık zarının bir ilişki ile veya mastürbasyonla yırtılmasından sonra genellikle evlilik öncesinde kızlık zarının kanaması arzulanan durumlarda başvurulur.

Kızlık zarı dikimi doktoru

Ankara 'da kızlık zarı dikimi operasyonlarını veya işlemlerini, hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar.

Kızlık zarı dikimi için kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için zarın muayenesi jinekolojik pozisyonda yani jinekolojik masada deneyimli bir hekim tarafından dış dudakların hafifçe aralanması yoluyla gözle yapılan bir muayenedir.

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydaları nelerdir?

Kızlık zarı esasında çok ciddi bir fonksiyonu olmayan vajinanın 0.5- 1 cm gerisinde bir yapıdır. Ancak toplumsal görenekler nedeniyle ilk ilişki öncesi kanaması arzu edilen bir yapıdır. Çeşitli sebeplerle kızlık zarı evlilik öncesinde yırtılmış olabilir ve bu durum kişinin üzerimde derin psikolojik etkiler bırakabilir.Kişinin kendine güvenini gelecek yıllardaki cinsel davranışlarını etkileyebilir.Bir kısım hasta özellikle kendini iyi hissetmek için bu işlemi yaptırmaktadır.

Kızlık zarı dikimi kime yaptırılır ?

Kızlık zarı dikimi alanında uzmanlaşmış,  deneyimli Jinekologlar tarafından Yapılması gereken hassas  bir işlemdir.

Kızlık zarı dikiminden sonra %100 kanama olur mu ?

Kızlık zarı dikiminden sonra gerekli önerilere uyulduğu taktirde kanama oranı % 100 ‘ e yakındır. Bu öneriler doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminden sonra en erken ilişkiye girme süresi 6-8 haftadır. Düğün öncesi yönteminde ise 1 haftayı aşmamak kaydıyla ilişkiye girilmelidir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?

Kızlık zarı dikimi bu konuda deneyimli jinekolog haricinde anlaşılmazhele ki eşlerin bunu anlama ihtimali yoktur. İlişki olduktan ve kanama gerçekleştikten sonra işlemi yapan jinekolog dahi farkı anlayamaz.

Kızlık zarı dikiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi sonuçta cerrahi bir operasyondur. İşlem sonrasında doktorun verdiği ilaçların kullanılması , enfeksiyona ve hijyene çok dikkat edilmesi , ağır sporlar ve egzersizlerden uzak durulması ve belirtilen sıklıklarda işlemi yapanh doktora kotrole gidilmesi son derece önemlidir.

Kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri aynı şeyler midir?

Kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri ikisi de aynı anlama gelir.

Kızlık zarı nerededir ?

Kızlık zarı vajina girişinde küçük dudaklar aralandığında yaklaşık 1-2 cm içerde, ağı içi dokusu gibi mukoza yapısında yaklaşık 3-4 mm kalınlığında bir tür doku kıvrıntısıdır. Rengi ve yapısı küçük dudaklara benzer. Yapısı, inceliği, kalınlığı, esnekliği açısından çok farklılık gösterir. Zarın orta kısmı açıktır ve adet kan, vajinal salgılar buradan dışarı boşalır.

Kızlık zarı, döl yolu (vajina) mukozasının devamından ve vajina girişinde bir kıvrım oluşturmuş bir zardır. Kızlık zarı, her kadında vardır. Hiç yokmuş gibi görünen kadınlarda bile çok dar ve ince bir zar bulunur. Kızlık zarının çeşitli şekilleri vardır. Kızlık zarının ortasında çeşitli büyüklüklerde adet kanının akmasına yarayan delik ve delikçikler vardır. Bazen bu zarda hiç delik olmayabilir ve bu zar vajinayı tamamen kapayabilir.

Bu durum kızın ilk adet gördüğünde kızlık zarı vajina mukozasının devamından ve vajina ağzında bir kıvrıntı adet kanının dışarı akmaması sonucu bir takım klinik şikayetlerin ortaya çıması sonucu genellikle tespit edilir. Tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarların deliği oldukça büyüktür. Penis yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir. Öte yandan günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Mastürbasyon esnasında orgazma ulaşan kadın fark etmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtık bir zar kendiliğinden eski haline gelmez.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Bilinen herhangi bir fonksiyonu yoktur. Zarın bozulmamış olması kadının cinsel ilişkiye girmediğini gösterir ancak bozulmuş olması mutlaka cinsel ilişkiye girmiştir anlamına gelmez. İlişki dışında bir sürü sebeple ya da yaratılış olarak kızlık zarı tam olmayabilir.

Kızlık zarı nasıl bir yapıdadır?

Kızlık zarı ağız içi yapısındaki dokuya( mukozaya) benzeyen bir yapıdadır, ince kılcal damarlar barındırır, ilişkide kanayan bu ince damarlardır. Zar, ortasında vajina salgıları ve adet kanını dışarı atmaya yarayan bir açıklık bulundurur. Her genç kızda bu açıklığın şekli, büyüklüğü ve yeri farklıdır. Bu farklılıklara göre kızlık zarı tiplere ve çeşitlere ayrılır. Zannedildiği gibi ne çok derinde nede yüzeyeldir. Vajinanın 1-2 cm içerisindedir, bu nedenle yüzeyel sert temaslar bile bazen zara zarar verebilir.

Vajina girişindeki zarın oluşturduğu yuvarlak delik küçük ise zarı kalın olarak değerlendiririz ilk ilişkide kanama nispeten biraz fazla olacaktır, delik geniş ise çok az bir kanama olur veya hiç kanama olmayabilir.

Retiküler Hymen: Zarın kenarları girintili çıkıntılıdır, oldukça nadir görülür.
Fimbrial Hymen: Kızlık zarının ortasındaki yapı saçaklı görünümdedir, genellikle ilk ilişkide kanamaz.

1000‘ de 1 oranında kızlık zarı hiç oluşmamıştır.

Kızlık zarı yırtılması nasıl oluşur ?

Hymen vajinanın yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan bir mukoza kıvrımıdır. Bu kıvrımın vajina içerisine doğru olan zedelenmesi kızlık zarı yırtılmasıdır. Zar tek bir yerden yırtılabileceği gibi aynı anda birçok yerden de yırtılabilir. Tanımlamayı saat kadranını tarif ederek yaparız. En sık saat 6 yönünden yırtılma oluşur, 3 ve 9 yönü yırtıkları da sıkça görülür. Kızlık zarı dikiminde bu yırtıkların sayısının ve yönünün önemi yoktur.

Yırtıklar çoğunlukla cinsel ilişkide penis ile tampon kullanımı sırasında, mastürbasyon esnasında veya yabancı bir cisim sokulması sonucu oluşur.

Kızlık zarının bozulması belirtisi nedir?

İlk cinsel ilişkide penisin vajina içerisine girmesi sonrası oluşan kanama zarın bozulduğunun en kesin göstergesidir, zarın kalın olduğu durumlarda yırtılan bölge daha çok damarlı olacağı için kanama daha fazla olur. İnce yapıda kızlık zarında ise açık pembe reklisürüntü şeklindedir

Kızlık zarı şekilleri

Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır.

Kızlık zarının şekllleri, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

kızlık zarı çeşitleriAnüler Himen (Yuvarlak halka): Kızlık zarı şekli "yuvarlak halka" olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur.

Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında).

Kresentrik Himen (Yarımay): Kresentrik Himen (Yarımay) Kızlık zarı şekli "yarımay" dır. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Septalı Himen (Ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, "zara ait ara bir doku parçası" vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu: Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.

İmperfore himen (Deliksiz) (Patolojik tip): Hymenin ortasında delik yoktur ve "vajina girişi tamamen kapalı"dır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler.

Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir. "Hymen Imperforatus" da denir.

Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.

Sık görülen kızlık zarları:

  1. Halka şeklindeki kızlık zarı: Döl yolu ağzını muntazam bir şekilde daraltan ortasında yuvarlak bir deliği olan zardır. Bu en sık rastlanan çeşididir.
  2. Yarım ay biçimindeki kızlık zarı: Adeta bir yarım ay görünümündedir. Oldukça sık görülür.
  3. Dudak şeklinde kızlık zarı: Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan kızlık zarıdır.

Seyrek görülen kızlık zarları:

  1. Deliksiz kızlık zarı: Vajinanın ağzını tümüyle kaplar.
  2. Kalbur zar: Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde farklı boyutlarda delikler bulunur.
  3. Köprülü kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında iki delik vardır. Bu iki deliğin ortasında bir köprüyü andıran bir mukoza bulunur.

Şekil dışında kızlık zarları deliğin ve serbest kenarın karakteri, zarın kalınlığı ve mukavemetine göre de sınıflandırılabilir.

Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir. Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz. Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.

Kızlık zarının esnekliği

Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olur ve cinsel birleşmeye müsaade etmez. Bunun tedavisi jinekolojik müdahale ile olur. Bazıları ise adeta lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmazlar. Günümüzde ameliyat teknikleri kazara yırtılmış kızlık zarlarının onarılmasına imkan vermektedir. Kızlık zarı bozulmadan da gebeliğe neden olmaktadır.

Bakirelik ve kızlık zarı dikimi

Tarihsel gelişim içerisinde toplumdaki kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik toplumsal kuramların biri olma niteliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Bu toplumsal eşitsizlikte bazılarının yaptığı gibi sadece erkekleri suçlamak doğru olmaz. Bu eşitsizliğin temelinde kadın ve erkeğin cinselliğinin ve cinsel organlarının farklı oluşu yatmaktadır. Pek çok toplumda, bizde özellikle kadının doğurgan oluşu onu eve bağlamıştır. Özellikle kırsal kesimlerde kadının değeri doğurganlıkla ölçülmüş ve çeşitli değer yargıları oluşmuştur. Bizim toplumumuzda bakirelik ve dolayısıyla kızlık zarının gerdek gecesi yırtılıp kan akması olayına dikkatler çekilmiştir. Bakirelik modern yaşam açısından bakıldığında sadece o genç kızı ilgilendirir. Ancak Türkiye’de bakirelik halen toplumsal bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı çevrelerde bakirelik bir namus meselesi olmakta cinayetlerle, mezarda ve hapishanelerde noktalanmaktadır. Bu sebeple kadınlarımız kızlık zarı dikimine başvurmaktadırlar.

Yırtılma ve kanama

Kızlık zarı ilişki, travma, kaza veya nadiren de spor yaparken yırtılabilmektedir. Kızlık zarı zarsı ince bir yapı olup vajina girişinden ortalama 2 cm geride yer alır. Vajinayı çepeçevre iç kısımdan sararak içeri doğru bir çıkıntı oluşturur ve vajina iç duvarını daraltır. Normalde vajina genişleyebilen bir yapıya sahiptir, bunu en güzel ve çarpıcı olarak doğum esnasında 10 cm çaplı başın geçişine izin vermesinde görmekteyiz.Ancak kızlık zarı genişleme özelliğine sahip değildir (sadece elastik tip kızlık zarı genişleyebilir) ve içeri giriş olduğunda yırtılarak kanama meydana gelir.Burada kanama değişik miktarlarda olabilir.

Eğer kanlanması yoğun bir yerden yırtılma olursa veya aşırı kalın, etli kızlık zarı yapısı mevcutsa kanama aşırı olur ancak kanlanması az olan bölgeden olan yırtılmalarda kanama fark edilmeyecek kadar az olabilmektedir.

Bazı kızlık zarları yukarıda da belirttiğimiz gibi elastik olabilir, bu tip kızlık zarı ortalama her 10 bayandan birinde görülebilmektedir ve bunlarda ilşki ile kanama meydana gelmez. Bu durum bazen eşler arasında büyük problemlere sebep olabilmekte ve eşin kendisini kız olduğunu, daha önce cinsel ilişki yaşamadığını ispatlama çabasına sokabilmektedir.

Kızlık zarında doğal çentik nedir?

Bu durum %20 oranında görülen bir durumdur. Genç kız herhangi bir ilişki yaşamadığı halde zarın deliğe bakan yüzü tamamen düz değildir ve girinti çıkıntı şeklinde doğal çentikler vardır. Bu durum kişinin bakire olmadığı anlamına gelmez.   

Esnek kızlık zarı ne anlama gelir?

Esnek kızlık zarı elastin yapısı fazla yaklaşık 1-2 cm incelikte ve yırtılmadan esneyebilen kızlık zarı çeşidine verilen isimdir.10 genç kızdan 1 ‘ inde kızlık zarı esnek yapıdadır ve ilişkide yırtılma olmaz dolayısıyla kanama meydana gelmez. Kanama olmadığı için genç kızın daha önce ilişkiye girdiği düşünülebilir buda eşler arasında probleme sebebiyet verebilir. B u durum jinekolojik muayenede net olarak tespit edilir.

Kızlık zarı kanaması adet kanaması ile karışır mı ?

İlk ilişki  adete yakın veya adet bitimi olmuş ise kanama kızlık zarı yırtılmasına mı , adete mi bağlı karıştırmak mümkündür. Vajinal kanama süreklilik gösterirken kızlık zarı kanaması ise kısa sürelidir, tanı jinekolojik muayene ile netleştirilebilir. 

Kanama rengi nasıldır?

Kızlık zarı kanamasının rengi genellikle açık pembe, sürüntü şeklidedir, ancak kalın bir kızlık zarı koyu kırmızı renkli ve yoğun şekilde de olabilir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza veya denize girilebilir mi ?

Eğer kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanam çok değilse evet denize veya havuza girilebilir. Kanama yoğun ise (birkaç pet dolduracak kadar) yaklaşık 3-5 gün havuza veya denize girmemek uygun olur, aynı şekilde ilişkiye de ara vermek gerekir.

Vajinal tampon kullanmak kızlık zarıma zarar verir mi ?

Yapısı itibari ile vajinal tampon ıslanınca hacmi 2-3 katına çıkacağı için çıkartırken kızlık zarının serbest kenarlarını zedeleyerek zara zarar verebilir.

Üzerinde kıyafet varken kızlık zarım bozulur mu ?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken olan sevişmelerde yırtılma ihtimali çok düşüktür, herhangi bir kanama , dışgenital bölgedeki zedelenmeleri düşündürür. Yine de en net cevabı jinekolog verecektir.

Anal ve oral sex ile kızlık zarı bozulur mu ?

Hayır, bu yöntemlerde kızlık zarı bozulmaz.

İlk kez ne zaman cinsel ilişkiye girdiğim belli olur mu ? 

İlk kez cinsel ilişkiye giren kişilerde oluşan kızlık zarı yırtılması 7 güne kadar muayene olunursa anlaşılır, bir haftayı geçen yırtılmalarda üzerinden yıllar geçmiş bile olsa ne zaman ilişki olduğu anlaşılmaz.

Önceden kaç kişiyle ve kaç kez cinsel ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı bir defa yırtıldıktan sonra kaç kişiyle veya kaç defa cinsel ilişkiye girildiği tespit edilemez.

Kızlık zarı dışarıdan bakılınca görülür mü?

Hayır. Kızlık zarını incelemek için dışarıdan baktığınızda görmeniz pek mümkün değildir. Çünkü kızlık zarı 2-3 cm içeride kalmaktadır. Özellikle kilolu bayanlarda cilt altı yağ dokusunun kalınlığından ötürü kızlık zarı (hymen) daha derinlerde 4-5 cm içeride olabilmektedir.

Diğer taraftan vajinanın alt ve üst duvarının birbirine komşu olarak durması da vajina girişinde yer alan kızlığın incelenmesini imkansız hale getirebilir.

Tüm bu nedenlerle özellikle sürtünme sonucu olan şüpheli cinsel ilişkilerde kanama gelmesi durumunda, genital alana olan darbelerde veya masturbasyon sırasında içeriye yabancı bir maddenin sokulması sonucunda oluşabilecek olası kızlık zarı (hymen) yaralanmalarında mutlaka deneyimli bir jinekolog tarafından "kızlık zarı muayenesi" yapılması önerilmektedir.

Kızlık zarını kişi kendisi veya sevgilisi muayene edebilir mi ?

Uygun koşullar oluşturmak oldukça zor olsa da uygun ışık ve ayna ile küçük dudakları yanlara doğru çekerek, vajinayı gevşetip, ıkınma hareketi yaparsa zar hakkında az çok bilgiye sahip olunabilir, anca yine de tam bir bilgiyi yalızca jinekolog verecektir. Yine uygun şartların sağlanması ile partneri de  zarı görebilir.

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

Hayır. Kızlık zarı kısmen esnek olmasına karşın, vajinanın içine girilen ilk ilişkide kolaylıkla yırtılan ve kanayan damarlardan zengin bir anatomik yapıdır.

Ancak kızlık zarının özgün yapısı bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve birden çok defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlara "duhule (geçişe) müsait zar" adı verilir. Halk arasında ise "esnek zar" veya "elastik zar" olarak adlandırılır. Bu durumda zar ancak normal doğum sonrasında yırtılacaktır.

Diğer taraftan kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.

İlk gecede kızlık zarı kanaması miktarı

Kızlık zarı ilk kez yırtıldığında kanama hemen o an olabileceği gibi 6-8 saat içerisinde de olabilir. Bazen de kan pıhtılaşmış şekilde vajinada kalır ve gün içerisinde hareketle gelmeye devam eder.

İlk gecede kızlık zarı kanaması çok az olabilir, hiç olmayabilir veya normalden fazla miktarda olabilir. Bu durum kızlık zarının yapısı ve türü ile yakından ilişkilidir.

Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve etli (kalın) kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazan bu durumlarda bir takım cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ancak bu tür olumsuzluklar oldukça nadir görülmektedir.

Yine bazı kişilerin çocukluk döneminde aldığı katı ahlaki eğitimler ve duydukları abartılı ilk gece hikayeleri, ilk cinsel deneyimlerinde kendilerini kasmalarına bu şekilde penisin girişi ile oluşan yırtıkların normalden fazla kanamaya yol açmasına sebep olabilir.

Genellikle kızlık zarı yırtıldığında silmek ile tuvalet kağıdına bulaşan sürüntü şeklinde pembe renkli bir miktar kanama olur. Kızlık zarı kalın olan kişilerde miktar daha fazla ve renk olarak daha koyu bir kanama olur.

Kanamanın miktarı genelde çok azdır ve kısa sürede kendiliğine durur. Ancak çok nadiren hymen arkasından bir damar açığa çıkması sonucunda kanama durmazsa cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekebilir.

Bazı durumlarda ise vajina girişinde, hatta derinlerde yırtıklar meydana gelmesi ("Coit yırtıkları") sonucu şiddetli ve durmayan bir kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile dikiş atılması gereklidir.

Kızlık zarının yırtılması (bekaretin kaybı) ağrıya neden olur mu?

Çoğu zaman kızlık zarı bozulması (bekaretin kaybı) sırasında hiç bir ağrı hissedilmemaktadir. Ancak bazı kadınların ilk ilişki sırasında kendilerini kasmaları sonucunda veya kızlık zarının normalden kalın - yüksek kenarlı olması durumlarında ağrı ve kanama beklenilenden fazla olabilir. Ağrı biraz da kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir.

Genel olarak kızlık zarının yırtılması sırasında dayanılmayacak kadar çok bir rahatsızlık olmaz. Burada erkeğin davranışı ve yaklaşımı da son derece önemlidir. İlk ilişki ister istemez her kadında endişe ve korku sebebidir. Erkeğin yavaş, anlayışlı ve yumuşak davranışı olayın ağrısız olmasını sağlar.

Ayrıca her ilişkide olması gerektiği gibi ilk ilişkide de "ön sevişme" denilen kısım mümkün olduğunca uzatılarak vajenin yeterince ıslanmasının sağlanması, ilişkinin daha rahat ve ağrısız olmasına neden olacaktır.

Bakirelik bozulduğunda mutlaka kanama olur mu?

Hayır. Bazı durumlarda kızlıkta yırtık meydana gelmesine rağmen hiç kanama olmayabilir. Özellikle yırtık damarsız bir bölgeden geçmişse kişide kanama olmayacaktır.

Vajinal kanama olması kızlık zarının yırtıldığını mı gösterir?

Hayır. Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.

Kızlık zarı ilişki dışında başka bir yolla bozulabilir mi?

Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren ata ya da bisiklete binme, bacakları çok açmayı gerektiren bale gibi aktiviteler, karete, tekvando gibi sporlar, kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir veya zedelenebilir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?

Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Hayır. Vajina içine bir şey sokmaya denenmediği taktirde, dıştan mastürbasyon kızlığa zarar vermez.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Bekaret kontrolü nasıl yapılır?

Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılamaz, bu ancak bir kızlık zarı (himen) muayenesi ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Bunun için uzman jinekolog gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler, böylelikle kişinin bakire olup olmadığı anlaşılmış olur.

Kendi kendine kızlık muayenesi olmaz. Ayna ile hymeni görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak bir deneyim gerektirir.

Bazı durumlarda bir jinekolog bile buna karar veremeyebilir ve "kolposkopik incelemeye" gereksinim duyabilir. Kolposkopi cihazı, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Özellikle "doğal çentik" bulunan hymenlerde bekaret kararını vermek güç olabilir.

Bir kişinin bakire olup olmadığı yapılan kan testi, ultrason, MR veya Bilgisayarlı Tomografi ile anlaşılabilir mi?

Hayır. Tüm bu yöntemlerle anlaşılmaz. Yalnızca deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Bekaret raporu kimler tarafından verilir?

Bekaret raporu genellikle adli olgularda kişiler veya çiftler tarafından istenmektedir. Bekaret raporu, kişinin kendi rızası ve yazılı izni olmak kaydı ile devlet hastaneleri veya adli tıp kurumlarınca verilmektedir.

18 yaşından küçük kişilerde bekaret raporu için anne ve babanın rızasının alınması şartı bulunmaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir mi?

Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Önceden anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir.

Diğer bir olasılık da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler kamçılarıyla hareket eden hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da tüplere geçerek yumurta ile karşılaşıp birleşerek (döllenme sonucu) dış gebelik de dahil olmak üzere gebeliği başlatabilirler.

Bu nedenlerle tam bir ilişki olmasa bile (dışarıya boşalma ile) gebelik şansı düşük gibi görülse de bu şans hiçbir zaman sıfır değildir.

Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan "spekulum muayenesi"dir. Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.

Öte yandan akıntı sorunu olan hemen hemen tüm bakire genç kızlarda ve kız çocuklarında vajinal kültür almak mümkündür.

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için ön koşul kadının kendini psikolojik olarak rahat ve hazır hissetmesidir. Ayrıca karşı cinsel eşe güven de son derecede önemlidir.

İlk cinsel deneyimin illaki ağrılı değildir. Kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok olasıdır.

Erkek biraz sabırlı davranmalı ve "ön sevişme" denilen sürecin uzatılarak vajenin yeterince ıslanması sağlanmalıdır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Ayrıca, kayganlaştırıcı jel (lubrikantlar) olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar da ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

Hymenektomi

Hymenektomi (Himenektomi) “kızlık zarının cerrahi bir kesi ile çıkartılması” işlemidir. Özellikle yeni evli bayanlarda ilişki sırasında aşırı bölgesel hassasiyet veya darlık olması sonucunda ilişki dayanılmaz ağrılı bir hal alabilir.

Bazen de kızlık zarının normalden kalın bir şekilde olması da ağrıyı arttırıcıdır. Bu tür durumlar, kadınlarda ağrının normalden fazla hissedilmesi sonucunda vajina ve kasık bölgesinde kasılmalara yol açarak penisin içeriye girmesini engeller ve ilişkiyi daha ıstıraplı hale getirir. Bazen de ilişki tamamen imkansız bir hale gelebilir.

Bu gibi durumlarda himenektomi yani kızlık zarının cerrahi olarak kesilerek çıkartılması ile problem aşılabilir.

Kızlık zarı bozulmadan muayene ya da kürtaj yapılabilir mi?

Evet. Zar yapısı uygun olan yani açıklığı geniş olan kişilerde hymen yapısına zarar vermeden "spekulum incelemesi" hatta kürtaj dahi yapılabilir.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Hasta Görüşleri
Y.M. Ankara, Kızlık Zarı Dikimi08.05.2017

6 ay önce flep kaldırma (kalıcı kızlık zarı dikimi) yöntemi uygulandı. 1 hafta önce de düğünüm oldu. Bu işin ustası ile karşılaştığım için çok mutluyum. Müge Hanım size sonsuz teşekkürler.

Esra A. Kızlık Zarı Dikimi - Ankara20.04.2017

Müge Hanım size ne kadar teşekkür etsem azdır. İlk gençlik yıllarımda yaşamış olduğum ilişkimden dolayı hayatım tamamen yön değiştirmişti, artık bakire değildim. Fakat bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Müge Hanımla tanıştım. Bana kızlık zarı operasyonu yaptı. Şu an yurt dışındayım evlendim.Yıllar sonra endişesiz ve kaygısız günler yaşıyorum. Müge Hanım bana hayatımı geri verdi, Allah ondan razı olsun.

A.C. - Kızlık Zarı Dikimi17.04.2017

İnandığım güvendiğim insan ile nişanlıyken birlite olmuştum. Ama daha sonradan olmadı ve işin sonu evlilikle bitmeyip ayrılmak zorunda kaldım. Çok sonraları yeni tanıştıgım kişi ile evlilik düşünürken kızlık zarı mı diktirmeyi düşündüm, çünkü tanıştıgım kişi bu konulara önem veriyordu, zamanında yapmıştım bir hata ama yapacak bir şey yoktu, bende internetten müge hanımı buldum bir kaç kere iletişime geçtikten sonra randevu aldım kızlık zarı dikimi işlemini yaptırdım. İlk gece çok korkmuştum ama kanama gerçekleştini görünce çok rahatladım. Müge hanıma teşekkür ediyorum, ilgi alaka ve sonuç olarak her şey güzeldi, Allah sizden razı olsun.

İlk cinsel ilişkiyi hariç tutarsak cinsel ilişkideki ağrının kızlık zarı yapısı ile ilgisi yoktur.

Bu soru tamamen kızlık zarının yapısı ile alakalıdır. Kızlık zarı her kişide farklı olabileceğinden, elastik denilen (duhule müsait) anüler yapılar kızlık zarlarında kanama olmayabilir.

Şüpheli ilişkiden kastınız gebelik açısından sanırım.Böyle durumlarda  bizler acil olarak kontrasepsiyon yöntemi olan ertesi gün haplarını önermekteyiz. Ancak onların koruyuculuğunun da % 80-85 olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

Kızlık zarı yapınız bizim kribriform dediğimiz oldukça nadir görülen az delikli ve elek tarzı bir yapıdan değil ise cerrahi yöntem şart değildir. Etkin denemelerden sonra hala birliktelik sağlanamamış ise altenatif bir yöntem olarak cerrahi yöntemi önerebiliriz.

Size ne konuda yardımcı olabiliriz ?

Op. Dr. Müge Aksoy cevaplıyor!

Randevu almak için +90 312 284 73 26 nolu numaramızı arayabilirsiniz.

Op. Dr. Müge Aksoy
Soru ve Randevu Formu